Prokuratura umorzyła śledztwo ws. majątku Kwaśniewskich. Po sześciu latach od jego wznowienia

Katrowicka Prokuratura Regionalna umorzyła śledztwo dotyczące majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłej pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej. Śledztwo zostało wznowione w 2016 r. Wcześniej umorzono je w 2010 r.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary przekazała w komunikacie dla PAP cytowanym przez Dziennik.pl, że śledztwo umorzono ze względu na "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu". Decyzja o umorzeniu jest prawomocna.

Śledztwo dotyczyło m.in. rzekomej "willi Kwaśniewskich". Chodziło o posiadłość w Kazimierzu Dolnym. CBA wskazywało, że "formalny właściciel występował w tej sprawie jedynie w dokumentach", a w rzeczywistości "nie był dysponentem domu, ani nie ponosił kosztów jego utrzymania". Śledczy sugerowali, że to Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami domu i próbowali ukrywać w ten sposób swój majątek.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.,pl >>>

- Prokuratura jest dzisiaj polityczna, działa na zamówienie polityczne rządzących, ministra Ziobry, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym. Sprawą prokuratura zajmuje się od 2006 r., przez te 12 lat żadne fakty się nie zmieniły. Willa nie była przez nas kupowana - komentował przed czterema laty w programie "Tłit" w Telewizji WP były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 - Ja to traktuję ewidentnie jako sprawę polityczną, której celem jest to, żeby nas gonić, zdezawuować. Sumienie mam czyste, śpię spokojnie - podkreślał.

Śledztwo było już wszczynane w 2006 r., zostało umorzone w 2010 r.

Zobacz wideo Kwaśniewski o tweetach Zandberga: Polityka powinna mieć pewną powagę (maj 2021 r.)

Śledztwo ws. rzekomej "willi Kwaśniewskich" umorzone

W lutym 2020 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa. Materiały zawierały m. in. notatki funkcjonariuszy, stenogramy z rozmów oraz nagrania.

Opublikowano je kilka tygodni po emisji reportażu w telewizji TVN, w którym były agent CBA Tomasz K. oskarżał ówczesne kierownictwo CBA o wywieranie nacisków podczas operacji dotyczącej okoliczności nabycia i finansowania willi w Kazimierzu Dolnym. W czerwcu ubiegłego roku usłyszał zarzuty m.in. tworzenia fałszywych dowodów oraz składania nieprawdziwych zeznań.

Jolanta i Aleksander KwaśniewscyJeden z bohaterów materiałów CBA o "willi Kwaśniewskich" zapowiada pozew

"Panowie Kamiński i Ziobro ścigają się z Orwellem, tyle że w realnym życiu, a nie książkowym. Raport CBA jest manipulacją. Przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła nas za wszelką cenę zdezawuować. Pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku na nas" - wskazywali w 2020 r. w oświadczeniu przesyłanym portalowi Gazeta.pl Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: