Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Polski Senat jednogłośnie przyjął ustawę

Polski Senat jednomyślnie uchwalił ustawy o ratyfikacji protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Zgoda państw członkowskich jest konieczna, aby państwa te mogły przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz wideo Tusk na spotkaniu liderów opozycji skomentował szczyt NATO w Madrycie

Piotr Wawrzyk mówił podczas dyskusji w Senacie, że akcesja tych państw do Sojuszu jest dobra dla Polski i Europy oraz światowego bezpieczeństwa. Wiceszef MSZ podziękował ambasadorom Finlandii i Szwecji, tłumacząc, że decyzja ich krajów jest przełomowym momentem, który zmienia geopolitykę regionu Morza Bałtyckiego, a w konsekwencji także Polski.

Wiceminister obrony narodowej i senator PiS Wojciech Skurkiewicz tłumaczył podczas debaty, że Finlandia i Szwecja są strategicznymi krajami z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Podkreślał, że decyzja tych państw o przystąpieniu do NATO jest historycznym krokiem, który był długo wyczekiwany przez nasz kraj i Sojusz Północnoatlantycki.

Zdaniem senatora Polskiego Stronnictwa Ludowego Kazimierza Ujazdowskiego decyzja Finlandii i Szwecji jest aktem wewnętrznej siły Zachodu. Przypomniał, że choć oba państwa od wielu lat należały do Unii Europejskiej, to miały z pewnych powodów nie należały do NATO. Stwierdził, że zmiana decyzji świadczy o żywotności świata zachodniego.

Na początku lipca ustawy w sprawie ratyfikacji Finlandii i Szwecji do NATO uchwalił Sejm. Teraz ustawy trafią do prezydenta.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina. Bohaterski pies Patron obchodzi urodziny. 'Trzy szczęśliwe lata'Ukraina. Bohaterski pies Patron obchodzi urodziny. "Trzy szczęśliwe lata"

Litwa wyraziła zgodę

W środę również Litwa ratyfikowała protokoły w tej sprawie. Litewscy politycy argumentują, że dzięki zdolnościom wojskowym i wysokim standardom demokracji, przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wzmocni bezpieczeństwo zarówno w regionie, jak i w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas mówił przed głosowaniem w litewskim Sejmie, że zaangażowanie tych państw w obronę zbiorową zapewni bezpieczeństwo krajom bałtyckim. - Im większa strefa bezpieczeństwa, tym mniej wolności mają autorytarne i totalitarne reżimy - powiedział szef resortu obrony.

Decyzja Szwecji i Finlandii jest reakcją na rosyjską agresję na Ukrainie. W maju oba państwa złożyły formalny wniosek o przyjęcie do NATO. Teraz czekają na to, aby każde z 30 państw członkowskich Sojuszu wyraziło na to zgodę.

Dotychczas protokoły ratyfikowały Polska, Kanada, Dania, Norwegia, Islandia, Estonia, Wielka Brytania, Albania, Niemcy, Holandia, Luksemburg, Bułgaria, Łotwa, Słowenia i Chorwacja.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Grupa Wagnera obniża standardy. Ukraina zniszczyła najemników

Więcej o: