Grzegorz Braun straci immunitet? Policja złożyła dziesięć wniosków. Poseł: Kompletna groteska

Komendant Główny Policji złożył wnioski w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej Grzegorza Brauna. Zarzuty dotyczą przede wszystkim nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki przepis obowiązywał. Sejmowa komisja regulaminowa rekomenduje uchylenie immunitetu posłowi. Sam polityk nazwał zarzuty "kompletną groteską".

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa spraw poselskich i immunitetowych zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wcześniej policja złożyła dziesięć wniosków dotyczących wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej polityka. Chodzi o wydarzenia z 2021 roku, a dokładniej z: 4 marca, 20 marca, 9 kwietnia, 12 kwietnia, 10 kwietnia, 16 kwietnia, 6 marca, 19 maja, 17 maja oraz 2 października.

Poseł Konfederacji straci immunitet? Wpłynęły wnioski policji

Na posiedzeniu komisji policjantki, które reprezentowały Komendanta Głównego Policji poinformowały, że dziewięć na dziesięć wniosków dotyczyło jednego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki obowiązek wynikał ze stosownych rozporządzeń.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Funkcjonariuszki wyjaśniły, że poseł nie zakrywał nosa i ust podczas konferencji prasowych, większych spotkań w Rzeszowie i w Warszawie oraz podczas wejścia na teren komendy Policji w Rzeszowie. Polityk nie miał również maseczki na jednym z posiedzeń Rady Miasta Rzeszów.

Dziesiąty wniosek dotyczy z kolei naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamania zakazu jazdy w obu kierunku podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 roku.

Grzegorz Braun: Sprawa ma charakter kompletnej groteski

Grzegorz Braun, odpowiadając na zarzuty stwierdził, że sprawa ma charakter kompletnej groteski. Odnosząc się do rozporządzeń w sprawie noszenia maseczek, stwierdził, że "było to oczywiście, jak cała polityka walki z mniemaną pandemią, prawo kaduka, któremu nadano pozory praworządności".

Policja i inne służby były kierowane na ten front walki z własnym narodem, do nękania obywateli na ulicach, we wnętrzach i w urzędach. I ja również znalazłem się w orbicie takich działań Policji

- ocenił Braun.

Zobacz wideo Sejm 2021. Awantury, przepychanki i wiele wykluczeń posła Brauna

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, szef komisji Kazimierz Smoliński po tajnym głosowaniu przekazał, że komisja pozytywnie zaopiniowała wnioski Komendanta Głównego Policji o pozbawienie Grzegorza Brauna immunitetu.

Według ustaleń "Rzeczpospolitej" problemy mogą mieć też inni posłowie Konfederacji. Policja chce bowiem trzy razy ukarać Jakuba Kuleszę, a Konrad Berkowicz, Robert Winnicki i Krzysztof Bosak mają odpowiedzieć za jedno wykroczenie. Policja nie ujawnia jednak, o jakie konkretnie czyny chodzi.

Więcej o: