Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, ale bez większości. Lewica rośnie w siłę [SONDAŻ]

Zjednoczona Prawica w wyborach parlamentarnych wciąż mogłaby liczyć na 37,1 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Nie miałaby jednak większości w Sejmie.

W Polsce ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 r. Zgodnie z konstytucją kolejne wypadają w listopadzie 2023 r. Jeśli jednak obywatele mieliby zagłosować w niedzielę 17 lipca, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica - wynika z sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl, który został przeprowadzony w dniach 15-16 lipca 2022 r.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kamiński: W ostatnich latach głosy liczone były prawidłowo, ale wybory odbywały się w niesprzyjających dla opozycji warunkach

Zjednoczona Prawica na prowadzeniu. Koalicja Obywatelska tuż za nią

Z najnowszego sondażu preferencji partyjnych wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica - sojusz Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską - zdobywając 37,1 proc. głosów, co przekłada się na 205 mandatów. Tuż za nią znalazłaby się Koalicja Obywatelska, na którą stawia 26,6 proc. badanych - to oznacza 135 miejsc w Sejmie.

Lewica może liczyć na 11,2 proc. głosów i wprowadzenie do parlamentu 43 posłów. Na czwartym miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni (9,7 proc. poparcia i 38 posłów). Konfederacja i Polskie Stronnictwo Ludowe miałyby po 19 posłów. Ich wyniki minimalnie się różnią - 7 proc. poparcia dla Konfederacji i 6,6 proc. dla PSL-u.

Jak zaznacza Estymator, w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu oddadzą głos. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Roman Giertych i Zbigniew Ziobro, Sejm, 30.03.2007 r. Giertych "pociesza" Ziobrę. "Ja o tobie nie zapomnę"

Rośnie poparcie dla Lewicy, maleje dla Szymona Hołowni 

Porównując badanie pracowni Estymator z sondażem United Survyes dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", który został przeprowadzony 6 i 7 czerwca, okazuje się, że wynik Zjednoczonej Prawicy utrzymuje się na stałym poziomie. Jeśli wybory odbyłyby się 12 czerwca, na partię zagłosowałoby 37,1 proc. respondentów. Tuż za nią znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,5 proc. (wzrost o 1,1 pkt proc.). Umacnia się Lewica. W czerwcu głos oddałoby na nią 8,3 proc. ankietowanych (wzrost o 2,9 pkt proc.). Osłabła natomiast Polska 2050. Partia Szymona Hołowni uplasowała się wówczas na trzecim miejscu (spadek o 0,3 pkt proc.).

"To jest antypolityka". Morawiecki odrzuca rady Ziobry

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: