Jest wniosek o dyscyplinarkę dla Hermelińskiego. Krytykował wypowiedzi Wyrembaka. "Naruszenie etyki"

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak złożył do prezeski TK Julii Przyłębskiej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Wojciecha Hermelińskiego, który jest sędzią TK w stanie spoczynku. Wyrembak zarzuca Hermelińskiemu, że w medialnych wypowiedziach dopuszcza się "rażącego naruszenia etyki".

Sprawa ma związek z opublikowanym we wtorek na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego komentarzem sędziego Jarosława Wyrembaka (w 2018 r. zastąpił w TK zmarłego Henryka Ciocha, nazywanego przez część prawników "sędzią dublerem"). Wyrembak cytował w tekście wypowiedzi polityków opozycji i straszył tym, co się stanie po wygranych przez nią wyborach.

"Okazuje się, że rynsztokowy okrzyk, który niedawno był czarnym sztandarem wściekłych na Trybunał miłośniczek przerywania ciąży, stał się trwałą - i naczelną - podstawą programową wielu buńczucznych wojowników, którzy mają problem nawet z tym, by ukryć jakoś, że ich osobiste kariery już nie mogą się doczekać funkcji i stanowisk" - pisał Wyrembak, nawiązując do wypowiedzi przewodniczącego PO Donalda Tuska dotyczącej usunięcia ze stanowiska szefa NBP Adama Glapińskiego.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. [...] Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania - bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy" - dodał sędzia TK.

Komentarz Jarosława Wyrembaka - sędziego Trybunału Konstytucyjnego"Rynsztokowy okrzyk podstawą programową". Komentarz sędziego TK

Do tekstu odniósł się w rozmowie z TVN24 i Wirtualną Polską sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński. Hermeliński wskazywał m.in., że Wyrembak "nie jest sędzią, bo został nieprawidłowo wybrany" i "może to powoduje kompleks".

- Mimo iż Wyrembak powołany został na zajęte miejsce w TK, to skoro jest członkiem tego organu, tego Trybunału Konstytucyjnego, utożsamia się z sędziami, to tego rodzaju teksty nie powinny być wypowiadane przez sędziego - mówił sędzia TK w stanie spoczynku.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Jarosław Wyrembak składa wniosek ws. Wojciecha Hermelińskiego

W środę Jarosław Wyrembak skierował do prezes TK Julii Przyłębskiej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w związku z wypowiedziami sędziego w stanie spoczynku.

Wyrembak twierdzi, że wypowiedzi Wojciecha Hermelińskiego "stanowią rażące naruszenie zasad etyki", bo m.in. podważa rozstrzygnięcia dotyczące wyboru na sędziego TK, a co  za tym idzie, "kwestionuje moc wielu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".

"Uzurpuje sobie prawo do osobistego, publicznego rozstrzygania o tym, kto w Trybunale Konstytucyjnym jest sędzią, a kto nim nie jest, podczas gdy od nikogo takiego prawa nie otrzymał, zaś rozstrzygnięcie Sejmu oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w przedmiocie powołania mnie w 2018 roku na urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego w żadnym postępowaniu nigdy nie zostało podważone, a mój status sędziego był wielokrotnie potwierdzany przez Trybunał Konstytucyjny" - czytamy we wniosku.

Sędzia TK zarzuca też Hermelińskiemu "karalne pomówienia" w nawiązaniu do komentarzy dotyczących emocjonalności i kompleksów Wyrembaka.

Julia Przyłębska - zdjęcie archiwalneSędziowie Trybunału Konstytucyjnego opublikowali oświadczenie majątkowe

Zgodnie z ustawą o statusie sędziów TK, "sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości".

W drodze losowania wyznaczany jest sędzia TK-rzecznik dyscyplinarny, który prowadzi wstępne czynności wyjaśniające. Postępowanie dyscyplinarne jest wszczynane wówczas, jeśli zachodzą ku temu podstawy.

Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia sędziego Trybunału w wysokości od 10 proc. do 20 proc. na okres do 2 lat i złożenie sędziego Trybunału z urzędu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: