Ziobro nie odda jednej ze swoich funkcji. O zaleceniu KE: Chodzi o wywrócenie tej władzy, o powrót Tuska

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie zgodził się z zaleceniem Komisji Europejskiej, aby w Polsce zostały rozdzielone funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zalecenie to znalazło się w opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w Unii Europejskiej.

Zbigniew Ziobro powiedział na konferencji prasowej, że Komisji Europejskiej nie chodzi o praworządność czy sądy, ale o władzę.

Zobacz wideo Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H

Zbigniew Ziobro o sprawozdaniu KE: Chodzi o wywrócenie władzy

- Komisja stara się wykorzystać dobrą wolę polskiego rządu, by nas szantażować i wymuszać kolejne zmiany. Tu nie chodzi o wymiar sprawiedliwości, lecz o wywrócenie tej władzy, która ma demokratyczny mandat w Polsce i o umożliwienie powrotu do władzy Donalda Tuska - stwierdził Zbigniew Ziobro, cytowany w komunikacie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.  - Nie mamy satysfakcji, że słusznie ostrzegaliśmy, iż takie stanowisko rządu, zgoda na mechanizm warunkowości, zostaną wykorzystane przez Komisję Europejską. Droga ustępstw to droga donikąd. Tu chodzi o wielkie interesy, a polski rząd nadal "sprawia problemy" Unii Europejskiej - dodał.

Mateusz MorawieckiMorawiecki o raporcie ws. reparacji: Chcemy, żeby zapoznał się z nim świat

Zawarta w sprawozdaniu Komisji Europejskiej rekomendacja głosi, aby "oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu". Komisja Europejska wyraziła też poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa.

W dokumencie KE oceniono praworządność w krajach Wspólnoty. W wątku dotyczącym Polski KE zaleca "podjęcie stosownej reakcji na poważne obawy dotyczące niezależności sądownictwa, w szczególności te określone w procedurze z artykułu 7 zainicjowanej przez Komisję, a także obowiązków wynikających z orzeczeń TSUE i procedur naruszeniowych opisanych w rozdziale dotyczącym kraju, oraz zobowiązań podjętych w ramach KPO odnoszących się do systemu sądownictwa".

Likwidowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego bronił m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew ZiobroKE: Należy rozdzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Więcej o: