Putin podpisał dekret ws. procedury nadawania obywatelstwa. Ukraina reaguje. "Przymusowa asymilacja"

Władimir Putin wydał dekret, który przyspiesza procedurę ubiegania się przez Ukraińców o rosyjskie obywatelstwo. Ukraińskie MSZ ocenia ten krok jako dalszą "ingerencję w suwerenność i integralność Ukrainy". "Obywatele Ukrainy nie potrzebują obywatelstwa Putina" - komentuje Dmytro Kułeba.

Jak przypomina rosyjska agencja TASS, wcześniej podobny dekret Władimir Putin wydał dla mieszkańców samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej. Następnie przepisy zostały rozszerzone o ukraińskie obwody chersoński i zaporoski. 

Zobacz wideo Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Władimir Putin podpisał dekret ws. uproszczonego trybu nadawania obywatelstwa

 "Ustalono, że obywatele Ukrainy, Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej oraz osoby bez obywatelstwa stale mieszkający na terytorium DRL, ŁRL i Ukrainy mają prawo ubiegać się o obywatelstwo rosyjskie w procedurze uproszczonej" - czytamy w dekrecie, który przedstawiono w poniedziałek. 

Czasiw Jar. Rosyjskie atak na bloki mieszkalne Czasiw Jar. Rośnie liczba ofiar. "Pod gruzami wciąż mogą być cywile"

Uproszczona procedura oznacza, że można ubiegać się o obywatelstwo bez spełnienia wymaganych w rosyjskim prawie warunków. Chodzi m.in. o wymóg mieszkania w Rosji przez co najmniej pięć lat czy zdania egzaminu z języka rosyjskiego.

MSZ Ukrainy: Kontynuacja kursu niszczenia państwa i przymusowej asymilacji

Na decyzję Putina zareagowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dyplomacja Ukrainy "potępia" dekret. "To kolejna ingerencja w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, niezgodna z normami i zasadami prawa międzynarodowego" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono, że dekret potwierdza "kontynuację przez Kreml kursu zajmowania ziem ukraińskich, niszczenia państwa ukraińskiego i przymusowej asymilacji narodu ukraińskiego".

"Obywatele Ukrainy nie potrzebują obywatelstwa Putina i próby narzucenia go siłą skazane są na niepowodzenie" - komentuje w oświadczeniu Dmytro Kułeba. 

Ukraińskie władze informowały w przeszłości, że na okupowanych terenach w Ukrainie Rosjanie wydają mieszkańcom rosyjskie paszporty. Pod koniec czerwca mówił o tym mer Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie mieli rozpowszechniać fałszywe informacje, że emeryci bez rosyjskiego paszportu nie dostaną emerytur. Twierdzili też, że zakazane będzie prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli nie zostanie ona zarejestrowana w Rosji.

- To wszystko są bzdury. Państwo ukraińskie wykonuje swoje obowiązki i w pełnym zakresie wypłaca zarówno pensje, emerytury jak i świadczenia socjalne - podkreślał mer Fedorow. 

Wołodymyr Zełenski Doniesienia Gazeta.pl potwierdzone. Zełenski zgłasza ustawę o Polakach

Więcej o: