Morawiecki i Ziobro nie kryją sporu, Solidarna Polska sonduje Polaków. Możliwy samodzielny start w wyborach

Rząd przyjął uchwałę o jedności na wtorkowym posiedzeniu gabinetu. Dokument nie powstrzymuje jednak premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed wzajemnym wytykaniem błędów. Solidarna Polska przygotowuje się na różne scenariusze, również samodzielny start w wyborach.

Uchwała o jedności rządu ma przypominać "obowiązujące ministrów zasady realizowania wspólnej polityki ustalonej przez Radę Ministrów" - podkreślali politycy rządku, cytowani przez Informacyjną Agencję Radiową. To oficjalne tłumaczenia. Nieoficjalnie między premierem a jego ministrem sprawiedliwości sytuacja jest napięta tak bardzo, jak jeszcze nigdy nie była.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Zbigniew Ziobro jest kłamcą? Fogiel: Nic mi nie wiadomo na ten temat

O tym, że Solidarna Polska chce dymisji szefa rządu, pisze w piątek "Newsweek". Spór między Morawieckim i Ziobrą jest już sprawą otwartą, a po odejściu z rządu Jarosława Kaczyńskiego politycy nie próbują nawet ukrywać dzielących ich spraw.

Solidarna Polska przygotowuje się do samodzielnego startu w wyborach?

Koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości rozesłali do sondażowni pismo z prośbą, by w badaniach uwzględniać Solidarną Polskę osobno - podaje z kolei Wirtualna Polska. Jacek Ozdoba, rzecznik SP, przekazał, że jest za wcześnie, by przesądzać o samodzielnym starcie Solidarnej Polski w wyborach. Zaznaczył, że jeśli partia Ziobry nie wystartuje z list Prawa i Sprawiedliwości, wówczas samodzielne pójście w wyborach będzie "czymś oczywistym".

W zdecydowanej większości badań ankietowani odpowiadają na pytania o Prawo i Sprawiedliwość. Sondaże nie uwzględniają Solidarnej Polski ani pozostałych koalicjantów PiS-u: Porozumienia Jarosława Gowina (dzisiaj w opozycji) ani Republikanów Adama Bielana. WP cytuje fragment listu, który Ozdoba przesłał do pracowni sondażowych, w którym tłumaczy prośbę o wyszczególnienie w badaniach Solidarnej Polski. "Rozwój świadomości wyborców wpływa pozytywnie na rozwój demokracji oraz jakości życia politycznego całego społeczeństwa. Może to mieć też ogromny wpływ na aktywność polityczną wyborców, która jest nieodzowna do prawidłowego funkcjonowania państwa demokratycznego" - napisał Ozdoba.

W najnowszym sondażu IBRiS dla Radia ZET Prawo i Sprawiedliwość dostało 33,7 proc. głosów.

Drugi wynik odnotowała Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 25,2 proc. ankietowanych, a trzeci wynik otrzymała Polska 2050 Szymona Hołowni - 9,8 proc. Badanie nie uwzględnia Solidarnej Polski. Więcej o sondażu w poniższym tekście:

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: