PiS wciąż na czele stawki. Ale niemal połowa Polaków nie chce iść na wybory [SONDAŻE]

Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować ponad 30 proc. Polaków - wynika zarówno z sondażu IBRiS, jak i badania United Surveys. Druga Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie mniejsze aż o ok. 10 proc. Sondaż przeprowadzony przez United Surveys pokazuje także, że ponad 45 proc. respondentów nie chce wziąć udziału w wyborach parlamentarnych.
Zobacz wideo Kaczyński zarzuca Tuskowi "zmiany psychiczne". Komentuje rzecznik PiS

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzonego dla Radia ZET, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na najwyższe poparcie. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddać chce 33,7 proc. respondentów.

Ponad 11 proc. badanych nie wie, na kogo oddać głos

Drugi wynik odnotowała Koalicja Obywatelska. Na nią z kolei chce głosować 25,2 proc. ankietowanych. Według badania do Sejmu weszłyby jeszcze cztery ugrupowania. Chodzi o Polskę 2050 Szymona Hołowni, która może cieszyć się poparciem na poziomie 9,8 proc., Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Partia Razem), na którą oddanie swojego głosu deklaruje 8,6 proc. respondentów, Konfederacja z wynikiem 6 proc., a także PSL-Koalicja Polska, którą wskazało 5,1 proc. badanych.

Sondaż pokazuje również, że 11,6 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Badanie IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzone zostało 5 lipca bieżącego roku metodą CATI.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Niemal połowa Polaków nie chce głosować

Z kolei z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to udział w głosowaniu wzięłoby 52,3 proc. respondentów. Z tego 46,3 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie" wzięłoby w nich udział. 45,3 proc. nie chce głosować.

Według tego badania na czele także stoi Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,4 proc. Poparcie na poziomie 25 proc. odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska.

Więcej o: