Rusza dwudniowe posiedzenie Sejmu. Czym zajmą się posłowie?

Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Parlamentarzyści zajmą się m.in. zaostrzeniem kar za najcięższe przestępstwa, podniesieniem grzywny za działania przeciwko środowisku czy nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny.

Dwudniowe posiedzenia Sejmu rozpocznie się w środę 6 lipca o godz. 10. Posłowie podejmą temat m.in. zmian w kodeksie karnym oraz nowelizacją ustawy o rezerwach strategicznych. Izba wysłucha również pierwszego czytania projektu o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kaczyński zarzuca Tuskowi "zmiany psychiczne". Komentuje rzecznik PiS

Sejm. Dwa miliardy na Fundusz Dróg Samorządowych

Na Fundusz Dróg Samorządowych przekazano dodatkowe dwa miliardy złotych, które zostaną wykorzystane na poprawę bezpieczeństwa na drogach i remonty dróg. Miliard złotych dostaną samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie na inwestycje. Za te pieniądze będą m.in. zbudowane dodatkowe przejścia dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe. Kolejny miliard złotych zostanie przeznaczony dla samorządów na małe remonty, poprawę nawierzchni.

Sejm - zdjęcie ilustracyjne Sondaż: Większość Polaków chce zmniejszenia liczby posłów do 150

Czym zajmą się posłowie? System kar

Sejm będzie kontynuował prace nad rządowym projektem zmian w kodeksie karnym, który zakłada zaostrzenie kar m.in. za gwałty oraz przepadek pojazdu, który prowadził kierowca pod wpływem alkoholu. Maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma wzrosnąć z 25 do 30 lat, a okres karalności zabójstwa z 30 do 40 lat. Zostanie również wprowadzony nowy typ przestępstwa - przyjęcie zlecenia i przygotowanie się do mordu.

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Podwyższa ona grzywny za przestępstwa i wykroczenia. Kary mają wynieść od 10 tysięcy nawet do 10 milionów złotych.

Nowelizacje ustaw

Posłowie rozpatrzą pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych, którego celem jest uelastycznienie mechanizmu ich tworzenia. Będą także kontynuować prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z obecnymi przepisami, Fundusz jest zasilany ze środków pochodzących z obligacji wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Projekt rozszerza katalog źródeł o zwrotne środki finansowe, takie jak kredyty i pożyczki.

2.07.2022, Radom, Donald Tusk na konwencji Platformy Obywatelskiej Polacy nie chcą w wakacje brać udziału w spotkaniach z politykami [SONDAŻ]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: