Afera mailowa. "Wyrok Trybunału na zlecenie". Müller: Takie prowokacje to były za poprzedników

- Nie ma wyroków na polityczne zamówienie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sędziowie sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Odnosił się do kolejnego ujawnionego maila, pochodzącego rzekomo ze skrzynki Michała Dworczyka. Wynika z niego, że szef kancelarii premiera i Julia Przyłębska, prezeska TK, mieli omawiać sprawy, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny.

W poniedziałek w sieci pojawił się kolejny mail, który miał wypłynąć ze skrzynki Michała Dworczyka. Wynika z niego, że szef Kancelarii Premiera miał rozmawiać rozmawiał z Julią Przyłębską o sprawach, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny. Do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. 

Zobacz wideo Zamknięcie granic dla rosyjskich tirów? Dworczyk: Działania muszą być wspólne, by były skuteczne

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Nie ma wyroków na polityczne zamówienie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sędziowie sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, tego typu prowokacje to były raczej za poprzedników.

- Pan chyba pomylił epoki, jeżeli chodzi o rządy. Bo tego typu prowokacje to były raczej za poprzedników  - stwierdził.

Müller kolejny raz podkreślił, że "jeżeli komuś się nie podobają orzeczenia TK, który został wybrany w sposób taki, jak przewiduje konstytucja, to oczywiście ma prawo krytyki, natomiast sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, podobnie jak sędziowie Sądu Najwyższego, sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie".

Opozycja chce postawić Morawieckiego i Dworczyka przed Trybunałem Stanu

Prezeska TK zaprzecza tym doniesieniom, mówiąc, że "nigdy z nikim nie omawiała żadnych orzeczeń". W te zapewnienia nie wierzą jednak politycy opozycji, którzy ogłosili, że w tej sprawie składają zawiadomienie do prokuratury. "Jak na dłoni widać, ze Julia P. jest członkiem aparatu politycznego partii Kaczyńskiego. Z Trybunału Konstytucyjnego zaś uczyniła Departament Obsługi Prawnej PiS. Sprawa wyroków na zlecenie nie może pozostać niewyjaśniona i nierozliczona" - napisała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Julia Przyłębska Opozycja chce postawić Morawieckiego i Dworczyka przez Trybunałem Stanu

"Bohaterowie afery 'Trybunału na zlecenie' naruszają art. 173 Konstytucji i przepisy KK. Premier i minister popełnili delikt konstytucyjny, za co staną przed Trybunałem Stanu. Łamią przepisy karne, dlatego składamy zawiadomienie. Panią Przyłębską wzywamy do zrzeczenia się urzędu" - dodała posłanka.

Sprawę maila skomentował na antenie Radia ZET prof. Andrzej Rzepliński, były prezes TK. - Jeżeli Dworczyk, chłopiec na posyłki premiera, poszedł do Julii Przyłębskiej i powiedział jej, co i jak, to mógł również chodzić do innych sędziów, żeby ich ustawić. Ta sprawa to wysadzenie w powietrze Trybunału Konstytucyjnego, jako najważniejszego organu, który stabilizuje życie instytucjonalne w państwie - stwierdził. - Oni trzymają TK na krótkiej smyczy, żeby był na podorędziu w razie potrzeby. To jest atrapa. Nie ma Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Więcej o: