Krystyna Pawłowicz jest jedną z pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy nie udostępnili publicznie swoich oświadczeń majątkowych. Julia Przyłębska po raz kolejny uwzględniła wniosek sędzi o nadanie klauzuli tajności "zastrzeżone".
O sprawę tajnych oświadczeń majątkowych został spytany w sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Byłem inicjatorem ustaw wprowadzających jawność oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów i taki jest mój pogląd. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie, w jakim stanowi to prawo. To dotyczy również sędziów Trybunału Konstytucyjnego - odpowiedział.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Na te słowa na Twitterze odpowiedziała Krystyna Pawłowicz.
"SZCZUJE Pan na mnie za to, że ZGODNIE z PRAWEM uzasadnienie korzystam z możliwości wnioskowania o nieujawnianie mego oświadczenia majątkowego…ZGODNIE z prawem. Dlaczego ?" - napisała sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
Przypomnijmy, że wymóg publikacji oświadczeń majątkowych sędziów wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada 2016 roku. Oświadczenie może być utajnione, gdy jawność rodziłaby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich.
Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego w środę opublikowano oświadczenia majątkowe dziesięciu sędziów TK: Julii Przyłębskiej, Rafała Wojciechowskiego, Wojciecha Sycha, Jakuba Steliny, Zbigniewa Jędrzejewskiego, Stanisława Piotrowicza, Piotra Pszczółkowskiego, Bogdana Święczkowskiego, Mariusza Muszyńskiego oraz Andrzeja Zielonackiego. Pięcioro sędziów TK złożyło wniosek o utajnienie swojego stanu majątkowego.
Więcej na temat oświadczenia majątkowego prezes Trybunału Konstytucyjnego możesz przeczytać tutaj: