Prokuratura Krajowa o sprawie "Paulinki": Kwota zadośćuczynienia zbyt wysoka

Prokuratura Krajowa zadecydowała, że kwota przyznana weterance "Paulince" w ramach rekompensaty za pobyt w stalinowskim więzieniu "jest zbyt wysoka". - Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o dziewięciomilionowym zadośćuczynieniu może rodzić poczucie niesprawiedliwości - mówił rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

Prokuratura Krajowa, po dokonanej analizie, przyznała, że kwestionowanie odszkodowania za pobyt w stalinowskim więzieniu przyznanego uczestniczce Powstania Warszawskiego Annie Jakubowskiej "Paulince", jest bezpodstawne - poinformował w środę rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej w wypowiedzi dla PAP.

Łukasz Łapczyński w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej przyznał, że w okresie PRL Jakubowska była represjonowana z powodu działalności niepodległościowej swojego męża i z tego powodu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy się jej zadośćuczynienie. Prokuratura Krajowa zadecydowała, że apelacja w tej części zostanie wycofana.

Zobacz wideo Wanda Traczyk-Stawska do Bąkiewicza: Milcz, głupi chłopie, chamie skończony! Europa to moja matka

Prokuratura skomentowała jednak wyrok z 13 grudnia 2021 roku, który zapadł w stołecznym Sądzie Okręgowym i zagwarantował przyznanie kobiecie 9 milionów złotych rekompensaty zadośćuczynienia za pięć lat więzienia w ciężkich warunkach.

Kobieta była bita, poniżana i torturowana oraz nie miała kontaktu z kilkuletnim synem, a jej małżeństwo się rozpadło. Apelacje w jej sprawie wniosły prokuratura oraz Skarb Państwa, domagając się trzykrotnego obniżenia tej kwoty - podaje TVN24.

- Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o dziewięciomilionowym zadośćuczynieniu może rodzić poczucie niesprawiedliwości wobec osób, które w wyniku komunistycznych represji poniosły dalej idący uszczerbek na zdrowiu, a nawet straciły życie i otrzymały one bądź ich bliscy z tego tytułu nieporównywalnie mniejsze zadośćuczynienia - przekazał Łapczyński.

Jak argumentował, zadośćuczynienie za 65-miesięczne uwięzienie jest, "kilkukrotnie wyższe od kwot dotychczas zasądzonych prawomocnymi wyrokami w tego typu". 

Traczyk-Stawska oskarża Ziobrę o bezprawie ws. Paulinki

Kwestię zmniejszenia zadośćuczynienia krytycznie komentowała w maju, gdy ta informacja pojawiła się w mediach, walcząca w Powstaniu Warszawskim Wanda Traczyk -Stawska. 

- Przyszłam tu [...], żeby powiedzieć o bezprawiu, jakim jest to, co zrobił Ziobro wobec mojej przyjaciółki, która reprezentuje całe nasze dziewczęce środowisko powstańcze. Jest zapisane w konstytucji, jakie są prawa żołnierzy, którzy uczestniczyli w walce i ponieśli rany - mówiła.

Więcej najnowszych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podkreślała, "Paulinka" poniosła rany, które są "nie do wyobrażenia dla przeciętnego człowieka, szczególnie dla kobiet". - Aresztowano ją w PRL za to, że razem z kolegami odszukiwała poległych w powstaniu, żeby ich pochować i przywrócić im nazwiska, pseudonimy i pamięć o nich – dodała.

Była sanitariuszka przypomniała, że Jakubowska ma niepełnosprawnego syna i martwi się o to, kto się nim zajmie po jej śmierci.

Kim jest Anna Jakubowska ps. "Paulinka"?

Anna Jakubowska ps. "Paulinka". Ur. 1927 r. Warszawie. W czasie II wojny światowej działaczka konspiracyjna, w czasie w Powstania Warszawskiego łączniczka i sanitariuszka w batalionie "Zośka". Za swoje zasługi otrzymała Krzyż Walecznych.

W 1949 r. została aresztowana i skazana na osiem lat więzienia za walkę wszeregach  AK. W latach 80. zaangażowana w podziemiu solidarnościowym. Współzałożycielka Fundacji Filmowej Armii Krajowej. Była członkiem Kapituły konkursu im. Jana Rodowicza "Anody". Zasiada w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej o: