Polacy za zmniejszeniem liczby posłów. Zdaniem większości powinno ich być nie więcej niż 150 [SONDAŻ]

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 63 proc. respondentów chciałoby, aby liczba posłów została zmniejszona do 150. Za zachowaniem obecnej liczby polityków zasiadających w Sejmie jest zaledwie 15 proc. ankietowanych.

Obecnie w izbie niższej jest 460 posłów, jednak zdaniem większości Polaków liczba ta powinna zostać zmniejszona. Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster na zlecenie dziennika "Super Express".

Zobacz wideo Glapiński złożył przysięgę, z ław: "drożyzna, drożyzna"

Sondaż. 63 proc. Polaków chce zmniejszenia liczby posłów 

Najwięcej ankietowanych chciałoby, aby liczba posłów została zmniejszona do maksymalnie 150. Odpowiedź tą wskazało 63 proc. pytanych. Z kolei 19 proc. respondentów uważa, że najodpowiedniejsze byłoby, aby w izbie niższej zasiadało od 150 do 459 posłów. Za utrzymaniem obecnej liczby posłów jest 15 proc. respondentów. Za jej zwiększeniem do 599 posłów jest zaledwie dwa procent ankietowanych. Natomiast tylko 1 procent pytanych chce, aby w Sejmie było ponad 600 polityków

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki w sejmie. Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu, ale w Sejmie bez większości [SONDAŻ]

Sondaż ws. przesunięcia wyborów samorządowych. Większość Polaków jest temu przeciwna

Jesienią przyszłego roku mają odbyć się wybory do Sejmu oraz samorządów jednak Prawo i Sprawiedliwość chce przesunąć wybory samorządowe na wiosnę 2024 roku. Sondaż w tej sprawie przeprowadził IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że aż 66,2 proc. ankietowanych nie zgadza się na zmianę terminu wyborów do samorządów. 9,7 proc. chciałoby, aby Sejm skrócił swoją kadencję, a za przesunięciem wyborów samorządowych opowiedziało się 9,7 proc. pytanych. Większość wyborców PiS-u, jak i Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Konfederacji chce, aby wybory odbyły się w planowanym terminie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ławach poselskich. Sondaż: Kto byłby najlepszym kandydatem, by zastąpić prezesa PiS?

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: