Kamiński o użyciu gazu podczas wiecu Kaczyńskiego: "Zrozumiałe". Policja pokazuje cztery sekundy nagrania [WIDEO]

Podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu policja użyła gazu wobec protestujących przeciwników PiS. W oświadczeniu zapewnia, że działanie to nie było bezpodstawne, na dowód pokazując czterosekundowe nagranie z kamery policjanta. "Stanowcza reakcja policjanta w Inowrocławiu była uzasadniona i zrozumiała" - napisał w mediach społecznościowych szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Do sytuacji odniósł się w mediach społecznościowych Mariusz Kamiński. "Znieważenie policjanta jest przestępstwem. Nie może być zgody na atakowanie funkcjonariuszy służb mundurowych. Stanowcza reakcja policjanta w Inowrocławiu była uzasadniona i zrozumiała" - napisał.

W poniedziałek wieczorem oświadczenie w tej sprawie wydała policja.

"Podczas zabezpieczenia w Inowrocławiu policjanci wydawali polecenia i ostrzeżenia o użyciu siły fizycznej oraz miotacza gazu. Użycie tych środków umożliwia Ustawa z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego" - pisze Monika Chlebicz, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej komendy w oświadczeniu.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Pomimo wielokrotnie powtarzanych, jasnych i zrozumiałych poleceń wydawanych wobec osób, które podchodziły do kordonu funkcjonariuszy, aby te odsunęły się na bezpieczną odległość, osoby te nie reagowały, stawiając bierny opór, podchodząc coraz bliżej. Policjant, oceniając na miejscu sytuację, zastosował gradację używanych środków przymusu od siły fizycznej, która nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, do użycia ręcznego miotacza gazu" - tłumaczy.

"Osoby, wobec których podejmowano interwencje, używały w stosunku do policjantów słów wulgarnych, nie stosowały się do wydawanych poleceń i pomimo kilkukrotnego ostrzeżenia o użyciu gazu, nadal nie odsunęły się od funkcjonariuszy" - twierdzi policja. Dowodem na to ma być film, którego czterosekundowy fragment opublikowali policjanci. Słychać na nim głos mężczyzny, ostrzegającego przed użyciem gazu.

Zobacz wideo Utrzymanie się na jednym pasie to nie lada wyzwanie. Policyjny pościg za kierowcą z 1,5 promila

Policja publikuje czterosekundowe nagranie. "Nie pozostawia wątpliwości"

"Nagranie nie pozostawia wątpliwości co do działań policjantów. Osoby używały w stosunku do policjantów słów wulgarnych, nie stosowały się do wydawanych poleceń pomimo ostrzeżenia o użyciu gazu" - napisała na Twitterze KWP w Bydgoszczy.

Inowrocław. Policja użyła gazu łzawiącego podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedził Inowrocław. Na salę nie zostali wpuszczeni przeciwnicy partii, których przed budynkiem otoczyła policja. Protestujący przeciwko rządom PiS zgromadzili się na poboczu, przy Państwowej Szkole Muzycznej.

Moment użycia gazu przez policję Inowrocław. Policja tłumaczy się z użycia gazu wobez przeciwników Kaczyńskiego

Po zakończonym spotkaniu grupa kilkudziesięciu osób zaczęła wykrzykiwać w kierunku służb wulgarne hasła, jednak poza tym przeciwnicy PiS mieli zachowywać się pokojowo. Mimo to policja zdecydowała się użyć wobec nich gazu łzawiącego.

Więcej o: