PiS przesunie wybory samorządowe? Większość Polaków tego nie chce [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość chce przesunąć wybory samorządowe. Jednak z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że większość Polaków chce, aby wybory zostały zorganizowane w planowanym terminie, czyli jesienią 2023 roku.

O przesunięciu wyborów samorządowych mówił między innymi w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki. Przyznał wówczas, że mogą się one odbyć kilka miesięcy później.

Zobacz wideo Kaczyński zarzuca Tuskowi "zmiany psychiczne". Komentuje rzecznik PiS

Sondaż. 66 proc. Polaków chce, aby wybory samorządowe odbyły się jesienią 2023 roku

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 66,2 procent ankietowanych nie chce przesunięcia wyborów samorządowych. Odmiennego zdania było 9,3 proc. respondentów. Z kolei 9,7 proc. pytanych chciałoby skrócenia przez Sejm swojej kadencji. Uważają, że wybory do Senatu i Sejmu powinny odbyć się wiosną przyszłego roku, a te do samorządu jesienią 2023 roku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Większość wyborców PiS (58 proc.) chce, aby wybory odbyły się w terminie. Również wśród wyborców opozycji przeważają głosy o utrzymaniu konstytucyjnego terminu. Chce tego aż 78 proc. głosujących na Koalicję Obywatelską, Lewicę (81 proc.) i Konfederację (86 proc.). Jednak najwięcej głosów za przeprowadzeniem wyborów samorządowych jesienią pojawiło się wśród obywateli przychylnych partiom Kukiz'15 oraz PSL. Taką odpowiedź wskazało 91 proc. respondentów. 

Michał Kobosko "SE" o "rozłamie" w Polsce 2050. Kobosko: Sezon ogórkowy jest otwarty

Jarosław Kaczyński o przesunięciu terminu wyborów samorządowych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie ustawy dotyczącej przesunięcia wyborów samorządowych. Niektórzy politycy obozu rządzącego argumentowali, że chodzi o to, by głosowanie nie zbiegało się z wyborami parlamentarnymi - trudno byłoby przygotować dwie elekcje w tym samym czasie. Jarosław Kaczyński przyznał, że są problemy techniczne z organizacją wyborów w jednym czasie, ale decyzja w sprawie zmiany terminu nie zapadła.

Jarosław Kaczyński we Włocławku Niegodziwe, ale skuteczne. Dlaczego Kaczyński drwi z osób transpłciowych

Z kolei poseł Krzysztof Sobolewski z PiS mówił w Pierwszym programie Polskiego Radia, że część samorządowców postuluje przesunięcie wyborów na wiosnę 2024 roku. Kiedy nowe władze samorządowe są wybierane jesienią, to rozpoczynają rok z budżetem, który nie one uchwaliły - wyjaśnił. Dodał, że przeniesienie wyborów na wiosnę spowoduje, iż samorządowcy wejdą w pierwszy rok urzędowania z własnym budżetem, a nie będą realizować tego, który uchwalili ich poprzednicy.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: