Szef NATO zapowiada wzmocnienie obecności sił Sojuszu w Polsce. Soloch po naradzie w BBN: Czekamy

- Niewątpliwie obecność NATO na flance wschodniej będzie zwiększona, będą rekomendacje w jaki sposób i w jakich sytuacjach bataliony natowskie będą podniesione do rangi brygady - potwierdził w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że grupy bojowe w Polsce zostaną przekształcone w brygady.

W poniedziałek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się narada podsumowującą polskie stanowisko przed udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w szczycie NATO w Madrycie. Dwudniowy szczyt rozpocznie się w środę.

W naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego oprócz prezydenta wzięli udział udział szefowie MON, MSWiA, przedstawiciele kancelarii premiera oraz ambasador Polski przy NATO i wojskowi dowódcy.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Po zakończeniu narady szef BBN Paweł Soloch był pytany przez dziennikarzy m.in. o wypowiedź sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Stoltenberg przekazał, że Polska będzie jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady.

- Niewątpliwie obecność NATO na flance wschodniej będzie zwiększona, będą rekomendacje w jaki sposób i w jakich sytuacjach te bataliony natowskie będą podniesione do rangi brygady. To jest oczywiście kwestia, którą pan prezydent poruszał wielokrotnie w tych spotkaniach poprzedzających szczyt NATO - skomentował Soloch.

- Czekamy na ostateczne zapisy w tej sprawie - dodał.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Bruksela, 27.06.2022 r."Polska odczuje wzrost zaangażowania". NATO zwiększa liczbę żołnierzy

Szef BBN zaznaczył, że strona polska oczekuje określenia Rosji w nowej koncepcji strategicznej NATO "w sposób jednoznaczny jako agresora, jako państwo, które zagraża bezpieczeństwu państw NATO w stopniu najwyższym".

Głównymi zagadnieniami, które zostaną omówione w Madrycie będą kwestie sojuszniczego odstraszania i obrony, nowa koncepcja strategiczna NATO oraz rosyjska agresja i wsparcie dla Ukrainy.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Szef NATO o wzmocnieniu obecności sił Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pytany w poniedziałek przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że Polska jest jednym z największych krajów członkowskich i na jej terytorium są już znaczące siły NATO, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych.

Premierka Szwecji Magdalena AnderssoPremierka Szwecji: Z niecierpliwością czekam na spotkanie z Erdoganem

- Obecnie trwa proces sprawdzania w jaki sposób możemy jeszcze bardziej zwiększyć obecność, a cała idea wzmocnienia naszej obecności do poziomu brygady jest czymś co jest absolutnie istotne i ma znaczenie dla Polski. Szczegóły zostaną ustalone po wdrożeniu tych decyzji na szczycie, ale jestem przekonany, że Polska zobaczy, że NATO będzie zwiększać swoją obecność na różne sposoby, aby wzmocnić nasze odstraszanie i obronę również w Polsce - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Wzmacnianie wschodniej flanki NATO będzie się odbywać w ramach nowego modelu sił Sojuszu. Przewiduje on wysunięte struktury dowodzenia i kierowania, także magazynu sprzętu i dozbrojenia oraz dedykowane siły zbrojne do obrony wschodniej flanki, ale częściowo stacjonujące w krajach macierzystych, które wysyłają swoich żołnierzy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: