Gaz łzawiący w czasie wiecu Kaczyńskiego. Parlamentarzyści KO domagają się kontroli KGP i RPO

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej - Magdalena Łośko i Krzysztof Brejza - domagają się przeprowadzenia kontroli Komendanta Głównego Policji i Rzecznika Praw Obywatelskich ws. niedzielnych wydarzeń w Inowrocławiu. Policja użyła gazu wobec przeciwników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedził Inowrocław. Na salę nie zostali wpuszczeni przeciwnicy partii, których przed budynkiem otoczyła policja. Protestujący przeciwko rządom PiS zgromadzili się na poboczu, przy Państwowej Szkole Muzycznej.

Po zakończonym spotkaniu grupa kilkudziesięciu osób zaczęła wykrzykiwać w kierunku służb wulgarne hasła, jednak poza tym przeciwnicy PiS zachowywali się pokojowo. Mimo to policja zdecydowała się użyć wobec nich gazu łzawiącego, lecz o użyciu środków przymusu bezpośredniego poinformowano dopiero po fakcie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Podczas zabezpieczenia w Inowrocławiu policjanci wydawali polecenia i ostrzeżenia o użyciu siły fizycznej oraz miotacza gazu. Użycie tych środków umożliwia Ustawa z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego - przekazała portalowi Gazeta.pl  mł. insp. Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Jak dodała, pomimo wielokrotnie powtarzanych, jasnych i zrozumiałych poleceń wydawanych wobec osób, które podchodziły do kordonu funkcjonariuszy, aby te odsunęły się na bezpieczną odległość, osoby te nie reagowały, stawiając bierny opór, podchodząc coraz bliżej.

- Policjant, oceniając na miejscu sytuację, zastosował gradację używanych środków przymusu od siły fizycznej, poprzez odepchnięcie, która nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, do użycia ręcznego miotacza gazu - mówi Chlebicz.

Jak przekazała rzeczniczka, na polecenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy służby kontroli prowadzą w tej sprawie postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności. Zabezpieczono także nagranie z kamery funkcjonariusza.

Zobacz wideo Przesunięcie wyborów samorządowych? Fogiel: Jeszcze nic nie forsujemy. Te analizy trzeba podjąć

Inowrocław. Gaz łzawiący w czasie wiecu. Parlamentarzyści wnoszą o kontrolę

Z wnioskiem o przeprowadzenie pilnej kontroli zasadności użycia środków przymusu bezpośredniego zwrócili się do Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej z Inowrocławia - senator Krzysztof Brejza i posłanka Magdalena Łośko. 

Politycy skierowali też do komendanta pytania m.in. o to, jaka jednostka policji zabezpieczała partyjną wizytę Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu oraz "dlaczego policjanci swoim zachowaniem przekroczyli uzasadnione prawem użycie środków przymusu bezpośredniego".

Parlamentarzyści z wnioskiem o wszczęcie natychmiastowej kontroli zwrócili się również do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: