PiS w tarapatach - nie pomoże nawet sojusz z Konfederacją. To koniec samodzielnych rządów? [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu United Surveys dla WP.pl wynika, że Zjednoczona Prawica nadal może liczyć na największe poparcie. Z badań wynika jednak, że obecnej koalicji dużo brakuje do objęcia samodzielnych rządów.

Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys dla WP w dniach 17-19 czerwca na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków. Uczestnicy zostali zapytani o to, na jakie ugrupowanie oddaliby głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach czerwca.

Zobacz wideo

PiS cały czas traci w sondażach. Nawet koalicja z Konfederacją nie pomoże uformować rządu

Z sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 34,2 proc. głosów, co stanowi spadek o 2,3 pkt proc. w porównaniu do danych sprzed dwóch tygodni. Profesor Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że przy takim poparciu Zjednoczonej Prawicy przypadłoby 210 posłów - a to za mało, by samodzielnie rządzić (sejmowa większość to 231 głosów). Brak większości może natomiast stwarzać problemy przy formowaniu rządu

PiS-owi nie pomógłby nawet sojusz z Konfederacją, która znalazła się na przedostatnim miejscu z poparciem na poziomie 5,3 proc. Stawkę zamyka PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,2 proc. ankietowanych. Oba te ugrupowania wprowadziłyby do Sejmu po 15 posłów. Sojusz z jedną z tych partii dałby Zjednoczonej Prawicy 225 miejsc - o sześć za mało.

Przeczytaj więcej informacji o polityce na stronie głównej Gazeta.pl.

Jarosław KaczyńskiKaczyński tłumaczy swoje odejście z rządu. "Takich zasad nie uznaję"

Wyniki opozycji. KO, Lewica, PL 250 i PSL mogłyby utworzyć koalicję

Na drugim miejscu w sondażu, z poparciem na poziomie 25,5 proc., uplasowała się Platforma Obywatelska. Druga partia w Sejmie mogłaby zdobyć 151 miejsc. Na trzecim miejscu plasuje się Lewica z poparciem 9,2 proc. respondentów, co dawałoby miejsce dla 41 posłów. Czwarte miejsce przypadło dla Polski 2050 Szymona Hołowni. Na to ugrupowanie chce zagłosować 7 proc. badanych - nowa partia mogłaby wprowadzić więc 27 posłów. Wyniki KO, Lewicy, PL 2050 i PSL oznaczają, że wspólnie partie te mogłaby próbować utworzyć koalicję. W ten sposób opozycji przypadłoby 234 posłów. 

Mariusz BłaszczakBłaszczak będzie nowym wicepremierem. "Ściąga na siebie oko Saurona"

Z opublikowanego we wtorek 21 czerwca sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że PiS traci w porównaniu do poprzednich sondaży nawet 2,4 pkt proc. Wyniki tego badania prezentują się następująco:

  • Zjednoczona Prawica (koalicja PiS i Solidarnej Polski) - 34,5 proc. (spadek o 2,4 pkt proc.);
  • Koalicja Obywatelska - 25,4 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.);
  • Polska 2050 Szymona Hołowni - 9,6 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.);
  • Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) - 8,4 proc. (wynik bez zmian); 
  • PSL-Koalicja Polska - 5,5 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.);
  • Konfederacja - 4,7 proc. (spadek o 0,4 pkt proc.) - partia ta uzyskałaby więc wynik poniżej progu wyborczego.
Więcej o: