- Zmiany, które następują w rządzie, są przeprowadzane konsekwentnie i szybko. Powoływane są osoby, które będą realizowały nowe, odpowiedzialne zadania - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężenia nowych członków rządu.
- Patrzę na twarze państwa ministrów. Nie ma na nich uśmiechu, ja to doskonale rozumiem. To wielka odpowiedzialność, wziąć na siebie dzisiaj pełnienie urzędu ministra konstytucyjnego, w bardzo trudnych dla Polski czasach, kiedy trzeba działać odważnie, ale rozważnie, kiedy trzeba bardzo często szybko podejmować trudne bardzo ważne decyzje, kiedy trzeba wspierać pana premiera w codziennych działaniach w KRPM, kiedy trzeba organizować funkcjonowanie państwa, współdziałając z ministrami odpowiedzialnymi za inne działy administracji rządowej. [...] Dziękuję, że państwo przyjmujecie na siebie te zadania i wierzę w to, że będziecie je w znakomity sposób pełnili, przede wszystkim bazując na swoich doświadczeniach z działalności publicznej, także z działalności służby publicznej - mówił prezydent.
Obecny szef MON Mariusz Błaszczak objął dziś dodatkowo funkcję wicepremiera. Minister obrony zastąpi w tej roli szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorek ogłosił swoje odejście z rządu.
Kaczyński kierował pracami rządowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. W skład tego gremium wchodzą także ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Bieżący nadzór nad Komitetem będzie teraz sprawował jego dotychczasowy sekretarz, wiceszef KPRM Zbigniew Hoffmann, również powołany w środę na stanowisko ministra - członka rady ministrów.
- Bardzo cieszę się [...] że następuje szybkie zastępstwo na urzędzie wiceprezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa. Już 5 dni po ustąpieniu i odwołaniu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego jest pan minister Mariusz Błaszczak. Bardzo dziękuję panie premierze za ten wybór - mówił prezydent podczas uroczystości wręczenia nominacji.
Jak dodał Andrzej Duda, "małó jest w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak pan Mariusz Błaszczak, który nie tylko od lat prowadzi sprawy polskiej obronności w znaczeniu militarnym, jako szef MON, ale ma także wcześniejsze doświadczenie na urzędzie MSWiA".
- Można śmiało powiedzieć, że kwestia bezpieczeństwa państwa i w znaczeniu wewnętrznym, i w zewnętrznym, jest jego specjalnością - dodał.
Do rządu dołącza także Agnieszka Ścigaj. Informację o nowej funkcji posłanki podał w środę jako pierwszy portal wpolityce.pl, wskazując, że parlamentarzystka ma zajmować się jako członkini rządu "integracją społeczną - głównie sprawami ukraińskimi".
- Rzeczywiście, po wielu rozmowach merytorycznych, programowych o bardzo konkretnych sprawach, tematach, które nurtują Polaków, ekonomicznych, społecznych, politycznych, doszliśmy do porozumienia z kołem Polskie Sprawy i zaprosiliśmy panią poseł Agnieszkę Ścigaj do rządu, aby zajmowała się tą tematyką, na której się świetnie zna, koncentruje od wielu lat - potwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, "to szeroko rozumiana tematyka integracji społecznej w okresie napięć na forum polskim, międzynarodowym związanym z uchodźcami z Ukrainy, ale nie tylko".
Agnieszka Ścigaj jest obecnie przewodniczącą koła Polskie Sprawy. Oprócz posłanki zasiadają w nim Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz. Jego członkiem był również Paweł Szramka, który w środę ogłosił, że opuszcza szeregi koła.
Parlamentarzystka uzyskała mandat poselski w 2015 r. jako reprezentantka komitetu Kukiz'15, w 2019 r. ponownie dostała się do Sejmu, tym razem z listy PSL (w ramach współpracy Ludowców z Kukiz'15).
W listopadzie 2020 r. odeszła z klubu Koalicji Polskiej i została posłanką niezrzeszoną, od kwietnia ub.r. współtworzy koło Polskie Sprawy.
Agnieszka Ścigaj z wykształcenia jest socjolożką, ukończyła też studia podyplomowe z ekonomii społecznej. Pracowała m.in. przy projektach realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, była również konsultantką resortu pracy w programie integracji społecznej dla województwa małopolskiego. Zajmowała się także kwestiami aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
Na urząd ministra - członka Rady Ministrów powołany został także Włodzimierz Tomaszewski. Jak już informowaliśmy, ma on zastąpić Michała Cieślaka, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji w związku z tzw. aferą w Pacanowie.
****
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>