Morawiecki jest bardziej wpływowym politykiem niż Kaczyński? Tak uważają wyborcy PiS [SONDAŻ]

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro to najbardziej wpływowi politycy Zjednoczonej Prawicy - wynika z sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Kto znalazł się na pierwszym miejscu?

Jedynie Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro mogą pochwalić się dwucyfrowym wynikiem w sondażu przeprowadzonym w dniach 17-19 czerwca przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Polacy odpowiedzieli na pytanie: "Kto Pana/Pani zdaniem należy do najbardziej wpływowych polityków obozu Zjednoczonej Prawicy/ PiS?". - Minister Błaszczak pomału ucieka od peletonu, a od wczoraj wzmocnił się jeszcze bardziej. W przypadku Zbigniewa Ziobry to pewnie jakaś forma premii za spory wewnątrz rządu - skomentował  politolog, prof. UW Rafał Chwedoruk.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz komentuje odejście Kaczyńskiego z rządu

Kaczyński najbardziej wpływowym politykiem Zjednoczonej Prawicy? Nie dla elektoratu

Najwięcej osób za najbardziej wpływowego polityka Zjednoczonej Prawicy uważa Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS uzyskał 70,8 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się premier Mateusz Morawiecki. Zdobył 56,1 proc. Zaraz po nim w rankingu znalazł się Zbigniew Ziobro. Na niego jednak wskazało znacznie mniej ankietowanych - 25,8 proc. Następnie z jednocyfrowym wynikiem jest szef MON Mariusz Błaszczak (8,2 proc.) oraz była szefowa rządu Beata Szydło (4,8 proc.).

Ankietowani wymienili także kolejno: Jacka Sasina, Ryszarda Terleckiego, Jacka Kurskiego, Mariusza Kamińskiego, Michała Dworczyka oraz Jarosława Gowina - mimo że były wicepremier w sierpniu ub. roku odszedł z rządu.

Co ciekawe, wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński nie ma najwyższego wyniku. O 3 punkty procentowe wygrywa z nim Mateusz Morawiecki (61 proc.), a na trzecim miejscu znajduje się Zbigniew Ziobro (14 proc.). 12 proc. osób wskazało na Beatę Szydło, 10 proc. na Mariusza Błaszczaka i 4 proc. na Jacka Sasina - podaje RMF FM.  Dla elektoratu opozycji Jarosław Kaczyński jest bezsprzecznie najbardziej wpływowym politykiem prawicy. Uważa tak 97 proc. sympatyków KO czy 85 proc. Lewicy.

Poranna Rozmowa Gazeta.pl. Gościem Radosław FogielFogiel o Kaczyńskim: Nie chce być członkiem rządu, który bierze pensję i nic nie robi

Awans Jarosława Kaczyńskiego w rankingu zaufania

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, Jarosław Kaczyński zajął czwarte miejsce w rankingu zaufania, tym samym wyprzedzając lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska - wynika z badania IBRIS dla Onetu, które zostało przeprowadzone w dniach 20-21 maja 2022 roku. Szef PiS zdobył 33,8 proc. i awansował z siódmej pozycji.

Na pierwszym miejscu trzeci raz z rzędu znalazł się Andrzej Duda. Prezydent zdobył 46,2 proc. pozytywnych głosów. Za nim uplasował się premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 42,9 proc. Podium zamknął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - 42,5 proc.

Andrzej DudaJak Polacy widzą Andrzeja Dudę? Tylko 34 proc. ocenia go pozytywnie [SONDAŻ]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: