PiS chce przesunąć wybory samorządowe. Nie ma co liczyć na entuzjastyczne reakcje. Jest sondaż

44,8 proc. uczestników sondażu IBRiS dla Radia ZET uważa, że przesuwanie terminu wyborów samorządowych jest złym pomysłem. Od kilku tygodni taką decyzję zapowiadają politycy PiS. Partia rządząca chce, by wybory samorządowe odbyły się kilka miesięcy po wyborach parlamentarnych. Projekt ustawy w tej sprawie nie trafił jeszcze do Sejmu.

Wybory parlamentarne w przyszłym roku mają odbyć się między 13 października a 11 listopada. Ostateczną datę wskaże marszałek Sejmu. Jednocześnie, zgodnie z wyborczym kalendarzem, między 21 września a 14 października powinny zostać przeprowadzone wybory samorządowe.

PiS chce przesunąć wybory samorządowe

Prawo i Sprawiedliwość ma jednak przedstawić wkrótce projekt ustawy przesuwającej termin wyborów samorządowych. Partia rządząca wskazuje, że przeprowadzenie dwóch głosowań w podobnym terminie może zrodzić komplikacje organizacyjne. Docelowo wybory samorządowe miałyby więc odbyć się wiosną 2024 r.

Więcej wiadomości z Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo PSL stworzy koalicję z PiS-em? Kosiniak-Kamysz: To bujda

Wybory samorządowe. Sondaż

Jak wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET, Polacy nie są przekonani do tego pomysłu. 23,4 proc. uczestników badania oceniło, że przesuwanie terminu wyborów samorządowych to zdecydowanie zły pomysł, a 21,4 proc. - raczej zły.

Zdecydowanie dobrą opinię ma 1,6 proc. ankietowanych, a 9,4 proc. uważa, że to "raczej dobre" rozwiązanie.

Krzysztof SobolewskiPoseł PiS sugeruje, że PKW chce zmiany terminu wyborów. A tak nie było

"Aż 27,2 proc. uważa, że zmiana daty głosowania to ani dobry ani zły pomysł. (...) 17 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wie lub trudno powiedzieć coś na ten temat" - informuje Radio ZET.

Sondaż przeprowadzono w piątek i sobotę metodą CATI (telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: