Tarnów i "nielegalny" pomnik Lecha Kaczyńskiego. Prokuratura przystąpiła do analizy

W sobotę przed dworcem PKP w Tarnowie odsłonięty został pomnik Lecha Kaczyńskiego. Prezydent miasta zawiadomił jednak prokuraturę, że mogło wówczas dojść do naruszenia prawa. Prokuratura zbada teraz, czy pomnik został postawiony legalnie.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został odsłonięty w sobotę 25 czerwca przed dworcem PKP w Tarnowie. Na uroczystości zebrali się także przeciwnicy tej inicjatywy, którzy zakłócali wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego okrzykami. Więcej na temat tej sprawy można przeczytać w artykule poniżej. 

18.06.2022, Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w TarnowieOdsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie. W tle protesty

Tarnów. Prokuratura zajmie się pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Miasto twierdzi, że stoi tam nielegalnie

Jak podaje Radio ZET, prokuratura przystąpiła już do analizy sytuacji, która miała miejsce w Tarnowie. Prokurator Mieczysław Sienicki z prokuratury okręgowej w Tarnowie przekazał, że trwa "analiza tych zarzutów i po tym zostanie podjęta decyzja, co do dalszego toku postępowania". 

Sprawę do prokuratury zgłosiły władze Tarnowa, które podejrzewają, że w sytuacji tej doszło do naruszenia prawa. Ich zdaniem gmina powinna uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych dotyczących budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego, ponieważ jest m.in. właścicielem sąsiadujących z pomnikiem nieruchomości.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Abp. Marek Jędraszewski - zdjęcie archiwalneWawel. Abp. Jędraszewski o Lechu Kaczyńskim: Królom był równy

Jak zauważa prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, pomnik został postawiony zbyt blisko drogi gminnej - wykonawcy nie zachowali odległości od ulicy, która jest uregulowana prawnie. 

Rzecznik tarnowskiego magistratu Ireneusz Kutrzuba dodał natomiast, że rada gminy jest uprawniona do podejmowania uchwał w sprawie wzniesienia pomnika - i to niezależnie od tego, czy dana nieruchomość należy do gminy czy też nie - i między innymi tej kwestii dotyczy wniosek złożony przez miasto do prokuratury. 

Zobacz wideo Najlepszy banknot kolekcjonerski 2021 roku – „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"
Więcej o: