Kaczyński wkracza między Morawieckiego a Ziobrę: "W Polsce sądy działają nie źle, tylko fatalnie źle"

Jarosław Kaczyński włączył się do sporu pomiędzy Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobro. Premier krytykował reformę sądownictwa. Prezes PiS wziął jego stronę.

Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową skomentował stan polskiego sądownictwa.

- W Polsce sądy działają nie źle, tylko fatalnie źle. Jeśli w Polsce można mówić o niepraworządności, to źródłem jest właśnie to - stwierdził prezes PiS, wspierając w ten sposób premiera Mateusza Morawieckiego w sporze ze Zbigniewem Ziobro.

Zobacz wideo Czy podpis Prezydenta pod ustawą o Sądzie Najwyższym kończy spór z UE?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki: Nie chciałbym umierać za wymiar sprawiedliwości

Spór w Zjednoczonej Prawicy dotyczący reformy sądownictwa rozpoczęła wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. Mówił, że 99 proc. działań rządu ocenia pozytywnie, ale jest wyjątek.

- Reformujemy już ten wymiar sprawiedliwości siódmy rok. Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Naprawdę. Nie opłaca się - stwierdził szef rządu pytany o kamienie milowe dla suwerenności, które udało się osiągnąć podczas jego rządów.

Ziobro i Kaczyński o "zielonym świetle dla zmian w sądownictwie"

Na tę wypowiedź zareagował Zbigniew Ziobro.

"Wraz z odejściem Beaty Szydło skończyło się zielone światło dla zmian w sądownictwie" - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński odniósł się do tej wypowiedzi szefa Solidarnej Polski.

"To nie jest prawda. Nie było żadnej zmiany zielonego światła dla zmian w wymiarze sprawiedliwości. To taka niedobra gra taktyczna, całkowicie niepotrzebna" - ocenił prezes PiS.

Podkreślił też, że jego zdaniem powodem tej sytuacji jest tzw. doktryna Neumanna. Tak Kaczyński nazwał wypowiedź polityka PO pochodzącą z potajemnie nagranej, a później ujawnionej przez TVP Info rozmowy z 2017 r. Sławomira Neumanna z lokalnymi działaczami partii. Polityk PO stwierdził w niej: "Sądy dzisiaj - ja ci gwarantuję - nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: