Paweł Kukiz może stracić partię K'15. "Nie wiem, czy będę startował w kolejnych wyborach"

Jak podaje "Rzeczpospolita", obowiązek złożenia sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich partiach politycznych - nawet tych, które nie mają dochodów i wydatków. W tym roku odpowiedniego dokumentu nie złożyła partia Pawła Kukiza - K'15. Konsekwencje niewypełnienia tego obowiązku są surowe.

W piątek w dzienniku "Rzeczpospolita" pojawił się artykuł na temat tego, że Paweł Kukiz może stracić partię K'15. Powodem ma być niezłożenie sprawozdania finansowego za 2021 rok. 

Zobacz wideo Czy rząd poprze projekt Kukiza ułatwiający dostęp do broni? "Szukamy rozwiązań, które pozwolą na to, by obywatele byli bardziej gotowi do możliwej obrony"

Paweł Kukiz może stracić partię K'15. "Założyć chcieli ją działacze"

W rozmowie z dziennikiem Paweł Kukiz powiedział, że wykreślenie partii K'15 z rejestru nie stanowi dla niego większego problemu. - Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" - stwierdził i dodał, że do swojej partii "nie przykładał większego znaczenia". 

- Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju - podkreślił poseł.

Przeczytaj więcej informacji o polityce na stronie głównej Gazeta.pl.

Paweł Kukiz i Jarosław KaczyńskiKukiz wystartuje z listy ZP? Kaczyński: Są takie ustalenia

Jak jednak zauważa "Rzeczpospolita", wykreślenie partii może mieć dla Kukiza odczuwalne konsekwencje. Gdyby polityk zdecydował się samodzielnie startować w wyborach, to nie mógłby wówczas liczyć na subwencje wyborcze, które przyznawane są wyłącznie zarejestrowanym partiom politycznym. Nie wiadomo jednak, czy wykreślenie K'15 z rejestru nastąpi do czasu wyborów parlamentarnych w 2023 roku, ponieważ w ostatnich latach "procedury się przedłużają" (czego powodem miała być m.in. epidemia koronawirusa). 

Dodatkowo, ewentualne wykreślenie zbiega się z informacjami o możliwym starcie Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z dziennikiem Paweł Kukiz dodaje jednak, że "nie wie, czy będzie startował w kolejnych wyborach". Jak podkreślił, wszystko zależy od tego, czy partia, na której listy miałby trafić, zaakceptuje jego propozycje. 

Paweł Kukiz i Jarosław GowinLewica zalicza największy wzrost poparcia. PSL poza Sejmem [SONDAŻ]

Więcej o: