Prezydent Andrzej Duda powołał nowego Sekretarza Stanu w KPRP. Kim jest Jacek Siewiera?

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta. Doktor nauk medycznych Jacek Siewiera jest również doktorem prawa. Uzyskał także dyplom Uniwersytetu Oksfordzkiego w zakresie strategii i innowacji.

Jacek Siewiera to nowy Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Podczas uroczystości Andrzej Duda podziękował nowemu ministrowi za przyjęcie stanowiska i podkreślił, że Kancelaria Prezydenta jest miejscem służby i pracy na rzecz unowocześniania państwa polskiego. Prezydent powiedział, że priorytetem jego zespołu jest pozostawienie po sobie Polski zamożniejszej, silniejszej, piękniejszej i o lepszej pozycji międzynarodowej.

Jacek Siewiera - kim jest nowy Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP?

Jacek Siewiera to polski oficer, lekarz i prawnik. Doktor nauk medycznych, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Organizator i pierwszy kierownik Kliniki Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Założyciel Centrum Ratownictwa.

W 2012 roku został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego po katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.

Zobacz wideo Andrzej Duda jest dobrym prezydentem? Pytamy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk

W 2017 roku w utworzonym przez siebie Oddziale Klinicznym Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego podjął się ratunkowej terapii hiperbarycznej pilota samolotu odrzutowego MIG29, który uległ awarii w trakcie lotu. Był to pierwszy na świecie, opublikowany przypadek skutecznego leczenia choroby dekompresyjnej dużych wysokości z wykorzystaniem terapii hiperbarycznej oraz krążenia pozaustrojowego.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Procedura lecznicza została wykonana z narażeniem zdrowia i życia lekarza, za co został w 2018 roku odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także "Portretem Polskiej Medycyny".

W 2020 roku w czasie pandemii COVID-19 Jacek Siewiera był Dowódcą Polskiej Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii od 30 marca do 9 kwietnia 2020 w okresie szczytu zakażeń SARS-CoV-2 w Północnych Włoszech.

W kwietniu 2020 był Dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA. Został odznaczony Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois.

17 grudnia 2020 został po raz drugi odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, przyznanym za udział w Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: