Sawicki o pakcie PSL i Polski 2050: Według mnie paktu nie będzie. W partii Hołowni widać spowolnienie

Wszystko wskazuje na to, że Polska 2050 i PSL nie wystartują ze wspólnej listy w wyborach parlamentarnych w 2023 r. - tak wynika ze słów posła PSL Marka Sawickiego. Polityk stwierdził w środę w Radiu ZET, że w partii Szymona Hołowni "widać duże spowolnienie".

Jeszcze kilka dni temu poseł PSL Marek Sawicki przekonywał w Radiu Wnet, że "kwestia porozumienia pomiędzy PSL a Polską 2050 powinna być już zawarta w styczniu-marcu tego roku, a nie kolejne czekanie i zastanawianie się, co powiedzą sondaże".

Jak wynikało z ostatniego sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", PSL i Polska 2050 w przypadku wspólnego startu w wyborach parlamentarnych mogłyby liczyć na poparcie na poziomie 18 proc.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- W mojej ocenie tego paktu [PSL-u z Polską 2050 – red.] nie będzie. Hołownia raczej próbuje samodzielnie budować swoją pozycję na scenie politycznej. Sądzę, że wystartuje samodzielnie. Wcale niewykluczone, że jego politycy, którzy przeszli z KO, wtedy, kiedy przyjdzie czas na wybory i układanie list, skalkulują, że być może lepiej mieć 3. czy 4. miejsce na liście Tuska niż 1. czy 2. na liście Hołowni - stwierdził w środę w Radiu ZET poseł PSL Marek Sawicki.

- Ten projekt fajnie się rozwijał, pan Hołownia miał dobre osiągnięcia jako kandydat na prezydenta, natomiast  widać wyraźnie, że czas robi swoje i tak jak ze słynnym Ruchem Palikota czy ruchem pana Kukiza, tutaj widać też duże spowolnienie - dodał.

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?

Marek Sawicki: Rząd zaproponował program Chrust+

Polityk odniósł się w wywiadzie w Radiu ZET także do planów rządu związanych ze wsparciem dla osób kupujących węgiel. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd dopłaty mają pozwolić na zakup węgla w cenie 996 złotych i 60 groszy (pomoc dotyczy maksymalnie trzech ton). 

- Młodość się przypomina: kartki na węgiel, kartki na cukier, może zaraz będą kartki na mięso. Rząd sam stworzył problemy i w tej chwili dzielnie je zwalcza - skomentował Sawicki.

Jak dodał, "rząd od siedmiu lat rządzi, zablokował inwestycje w energię odnawialną, a dziś prąd z energii odnawialnej jest dużo tańszy niż z węgla czy gazu".

- Rząd zaproponował wielki program Chrust+ i ja codziennie rano, jak się budzę w swoich rodzinach Sawicach, to widzę jak tłumy kobiet i mężczyzn z płachtami na plecach dźwigają do domu chrust. Ta propozycja jest propozycją, która obraża Polaków - skomentował Marek Sawicki.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: