Zjednoczona Prawica nie dałaby rady utworzyć koalicji. Najnowszy sondaż Kantar

Czerwcowy sondaż pracowni Kantar pokazuje, że poparcie Prawa i Sprawiedliwości nie zmieniło się od ostatniego miesiąca, wzrósł natomiast odsetek osób niezdecydowanych. Prawie co piąty Polak nie wie, na kogo oddałby swój głos.

Pracownia Kantar zbadała poparcie polskich partii politycznych. Badanie zostało przeprowadzone między 3 a 8 czerwca br. na reprezentatywnej próbie 981 pełnoletnich mieszkańców Polski - przytacza "Wprost".

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?

Wybory. Prawie co piąty Polak nie wie, na kogo oddałby swój głos

sondażu oddanie głosu na Zjednoczoną Prawicę, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Partię Republikańską i Solidarną Polskę zadeklarowało 29 proc. osób - tyle samo, co w miesiącu ubiegłym i o jeden pp. mniej niż w kwietniu. Oznacza to, że wszystkie partie opozycyjne uzyskałyby o cztery punkt procentowe więcej niż ZP, która nie mogłaby utworzyć koalicji. 

Drugi najwyższy wynik w sondażu, 23 proc. przypadł ponownie Koalicji Obywatelskiej - jeden pp. mniej niż w maju oraz o trzy pp. mniej niż w kwietniu. Zagłosowanie na partię Szymona Hołowni, Polskę 2050, zadeklarowało 10 proc. badanych - o jeden pp. więcej niż miesiąc i dwa temu.

Na dostanie się do Sejmu mogłaby liczyć także Lewica, która w badaniu uzyskała osiem proc. wskazań - tyle samo, co w maju oraz kwietniu. 19 proc. respondentów nie umiało natomiast określić, na kogo oddałoby swój głos - jest to wynik o dwa pp. wyższy niż w maju oraz aż o pięć pp. wyższy niż w kwietniu. Chęć wzięcia udziału w wyborach zapowiedziało 68 proc. badanych, tyle samo, co w kwietniu. W ubiegłym miesiącu było to natomiast 65 proc. badanych.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sondaż Kantar na czerwiec: Konfederacja, PSL, Kukiz'15 poza Sejmem

Zgodnie z czerwcowym badaniem poza Sejmem znalazłyby się natomiast Konfederacja (4 proc. głosów, tyle samo, co w maju), Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc., spadek o jeden pp.), Kukiz'15 (2 proc., spadek o jeden pp.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (1 proc., spadek o jeden pp.). Dodatkowo w ubiegłym miesiącu 1 proc. respondentów wyraziło także chęć zagłosowania na AgroUnię.

Więcej o: