Podręcznik do HiT wzbudzał kontrowersje. Czarnek: Absolutnie pozytywna ocena

Podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną - przekazał we wtorek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Z podręcznika docelowo mają korzystać od 1 września uczniowie liceów i techników.

Nowy przedmiot będzie wprowadzony w szkołach ponadpodstawowych od września tego roku. Historia i teraźniejszość ma obejmować okres od zakończenia II wojny światowej do 2015 r.

Przemysław Czarnek przekazał na wtorkowej konferencji dla nauczycieli, że ocena podręcznika do nauki przedmiotu jest już na ukończeniu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Zostaje tylko ocena językowa i jestem przekonany, bo ocena merytoryczna, mogę to już powiedzieć, jest absolutnie pozytywna, że będzie to znakomity podręcznik, z którego będą się uczyć najnowszej historii nowe, młode pokolenia Polaków - mówił minister edukacji i nauki.

Zobacz wideo Gawkowski: Od 2018 roku było wiadomo, ile trwa kadencja samorządów

Historia i teraźniejszość. Zawartość podręcznika

Na stronie wydawnictwa Biały Kruk pojawił się pierwszy podręcznik do tego przedmiotu. Jego autorem jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Informacje zawarte w podręczniku skupiają się na okresie od 1945 do 1979 roku. Wkrótce ma się pojawić drugi tom, obejmujący lata 1980-2015.

Książka liczy ponad 500 stron i zawiera blisko pół tysiąca ilustracji, znajduje się w niej także 39 QR-kodów, dzięki którym uczniowie będą mogli posłuchać słów m.in. Jana Pawła II, Winstona Churchilla czy Johna Kennedy’ego. 

Nowy przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie, dlatego też w podręczniku zawarte zostały zagadnienia, które wcześniej uczniowie poznawali na WoS-ie. Uczniowie będą czytać m.in. o żołnierzach wyklętych, "żołnierzach niezłomnych", Janie Pawle II czy ideologiach i nazizmie.

Pojawił się podręcznik do HiT. Licealiści będą się uczyć o 'ideologii gender' i Janie Pawle II Jest już podręcznik do HiT. "Żołnierze niezłomni", "ideologia gender", JPII

W rozdziale "Ideologia i nazizm" napisano, że słowo ideologia "zawsze wybrzmiewa negatywnie" oraz że  "wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej". Później w rozdziale omawiany jest komunizm oraz nazizm. 

Z kolei w czwartym rozdziale drugiej części podręcznika (obejmującym lata 1945-1953) zatytułowanym "Straty ludnościowe, migracje i przemiany gospodarcze" napisano: "dopiero teraz trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należytej rekompensaty za te straty, co spotyka się z gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: