Słynna "pani Basia" nie zasiada już w radzie nadzorczej Srebrnej. Ale wciąż jest blisko Kaczyńskiego

Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nie zasiada już w zarządzie spółki Srebrna - ustalił portal Gazeta.pl. To jednak nie oznacza, że słynna "pani Basia" nie współpracuje już z wicepremierem. Skrzypek nadal jest członkinią zarządu fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego.

Spółka Srebrna Sp. z o.o. zajmuje się zarządzeniem nieruchomościami oraz działalnością medialno-wydawniczą.

Prezeską jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, byłego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członkami zarządu są Janina Goss (od lat jedna z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego) i Jacek Cieślikowski (radny PiS, asystent prezesa partii i kierownik działu transportu Prawa i Sprawiedliwości). 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W radzie nadzorczej spółki zasiadała też do tej pory m.in. Barbara Skrzypek, wieloletnia szefowa kancelarii prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i biura prezydialnego ugrupowania (w 2020 r. odeszła na emeryturę).

W listopadzie 2021 r. nazwisko słynnej "pani Basi" zostało jednak wykreślone z rubryki "Rada nadzorcza" w Krajowym Rejestrze Sądowym.

To jednak nie oznacza, że Barbara Skrzypek wycofała się całkowicie z działalności publicznej. Wciąż figuruje jako członkini zarządu fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, do którego dołączyła w 2020 r. Prezeską fundacji jest Barbara Czabańska, a jednym z członków rady - Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo Hennig-Kloska: Mam wrażenie, że nie ma woli ze strony partii politycznych, żeby usiąść i rozmawiać

Spółka Srebrna. Sprawozdanie finansowe

Spółka Srebrna nie złożyła jeszcze sprawozdania za ubiegły rok. Ze sprawozdania za 2020 r. wynika natomiast, że jej zysk wyniósł ponad 1,44 mln zł (rok wcześniej było to ok. 2,13 mln zł).

40 tys. zł zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy dla udziałowca Srebrnej, którym jest Fundacja Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Pozostała kwota - ok. 1,4 mln zł - została przeznaczona na kapitał zapasowy.

Przychody ze sprzedaży usług wyniosły ponad 6,5 mln zł. Suma bilansowa, czyli wartość aktywów spółki, wyniosła ponad 30,1 mln zł (wzrosła w ciągu roku o ponad 1,4 mln zł).

Siedziba PiS. Zdjęcie ilustracyjneJest sprawozdanie spółki Srebrna za 2020 r. Ponad 1,4 mln zł zysku

Jak czytamy w sprawozdaniu z działalności spółki, w 2020 roku Srebrna wyremontowała powierzchnie biurowe w budynku przy Al. Jerozolimskich 125/127, a także w budynku przy ul. Srebrnej 16. Rozszerzono też system klimatyzacji i zakończono budowę podziemnej trafostacji, zasilającej w energię elektryczną budynek przy Al. Jerozolimskich.

Srebrna Sp. z o.o. według stanu na koniec 2019 r. posiadała warte 3,3 mln zł udziały w siedmiu spółkach - Siedlecka Oficyna Wydawnicza, Multibarman Sp. z o.o., Gazeta Częstochowska, Słowo Niezależne Sp. z o.o. (wydawca portalu Niezalezna.pl), Geranium Sp. z o.o., Forum S.A. (wydawca "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie"), Blackstones Sp. z o.o.

Na koniec ub.r. spółka zatrudniała 12 osób. Na wynagrodzenia przeznaczono prawie 2 mln zł. Zarządowi wypłacono blisko 366 tys. zł, a radzie nadzorczej 170 tys. zł.

Spółka użytkuje wieczyście grunty przy Alejach Jerozolimskich 125/127, ul. Nowogrodzkiej 84/86 (mieści się tam m.in. siedziba Prawa i Sprawiedliwości) i ul. Srebrnej 16 w Warszawie.

- Wielu mówi o Srebrnej, jako zapleczu gospodarczym naszej partii. Otóż tak nie jest - mówił w 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową (wywiad dostępny jest na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości).

- Nie ma między PiS a spółką Srebrna, bo w niej jest majątek fundacji [mowa o Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - red.], żadnych przepływów finansowych. Nic, co robi nasza partia, nie jest finansowane przez Srebrną. Między spółką, partią, a fundacją nie ma związków prawnych, instytucjonalnych. Jest związek personalny, polegający na tym, że jestem szefem partii i jednocześnie przewodniczącym rady fundacji - zaznaczył.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: