Banaś zawiadomił międzynarodowy organ. Procedura SIRAM w reakcji na zagrożenie niezależności

W czwartek wizytę w Polsce złożyli przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (INTOSAI) - podaje TVN24. Ma to związek z uruchomieniem procedury SIRAM, o co wnioskował Marian Banaś. Kontrolerzy sprawdzą, czy niezależność działania NIK jest w Polsce zagrożona.

Jak dowiedział się TVN24, w związku z sytuacją w Polsce uruchomiona została procedura SIRAM (Supreme Audit Institutions Independence Rapid Advocacy Mechanism). Postępowanie to jest wdrażane w sytuacji zagrożenia niezależności najwyższych organów kontroli, takich jak polska Najwyższa Izba Kontroli.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html/#e=LinkPrLead

Z wnioskiem o uruchomienie procedury zwrócił się Marian Banaś. Decyzję o uruchomieniu procedury podjęto po przeanalizowaniu między innymi ustawy o NIK i konstytucji, a także krajowych przepisów i sytuacji NIK oraz jej prezesa. Wcześniej tę procedurę uruchamiano w Cyprze i Macedonii Północnej.

Procedura SIRAM. Czym jest?

Procedura SIRAM składa się z czterech etapów. Na początku rozważa się zagrożenia niezależności dla najwyższego organu kontrolnego w danym kraju wraz z jego kierownictwem. Drugi etap obejmuje "doradztwo i wsparcie", kolejny "informowanie i uwrażliwianie interesariuszy krajowych i zewnętrznych". Na koniec podejmuje się kroki w celu usunięcia wykrytych zagrożeń.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś Banaś o kłopotach CBA. "Jak wyglądają ich porażki?"

Z informacji TVN24 wynika, że INTOSAI zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, a także Prokuratora Generalnego oraz posłów i senatorów.

Dotychczas odpowiedź miał złożyć Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Po zakończeniu procedury opublikowany zostanie raport. Po jego publikacji sytuacją NIK w Polsce może zająć się stosowny organ Unii Europejskiej.

Więcej o: