Andrzej Duda rusza w podróż po Europie bez Czaputovej. Zmiana planów

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna europejską podróż na rzecz integracji Ukrainy z UE. W środę leci do Portugalii, następnie odwiedzi Włochy i Rumunię. Początkowo prezydent miał podróżować z prezydent Słowacji, ale Zuzanna Czaputova zachorowała na COVID-19.

Prezydencki minister Paweł Szrot podkreślił, że polski prezydent będzie namawiał przywódców europejskich do działań na rzecz Kijowa. Szef gabinetu prezydenta powiedział, że kraje z południa Europy mają "szczególną optykę" na kwestię integracji Ukrainy z Unią Europejską i "szczególnie wytrwale je trzeba przekonywać".

Zobacz wideo Inicjatywa Prezydenta ws. Sądu Najwyższego była słuszna? Wiceminister Ozdoba: Nie jestem z tego powodu szczęśliwy

Zuzanna Czaputova zakażona koronawirusem. Nie będzie towarzyszyła Andrzejowi Dudzie

Prezydencki minister dodał, że trzeba też rozmawiać o transporcie ukraińskiego zboża na różne sposoby - nie tylko przez Polskę.

Do Portugalii i Włoch z Andrzejem Dudą miała się udać Zuzanna Czaputova. Z powodu zakażenia COVID-19 prezydentka Słowacji musiał odwołać swój udział w wizycie. 

Prezydencka podróż przypada na trzy tygodnie przed szczytem NATO w Madrycie, który ma zdecydować o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu.

W piątek w stolicy Rumunii Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO. W spotkaniu będzie uczestniczył także sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który ma zaplanowane dwustronne rozmowy m.in. z prezydentem Dudą.

Więcej o: