Nieoficjalnie: Błaszczak może liczyć na awans w rządzie. Ma zastąpić Kaczyńskiego

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak może przejąć od Jarosława Kaczyńskiego tekę wiecepremiera i stanowisko szefa Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych - podaje nieoficjalnie Radio ZET. Prezes PiS od miesięcy zapowiada odejście z rządu i skupienie się na pracy w partii przed nachodzącymi wyborami parlamentarnymi.

Z ustaleń Radia ZET, a także wielu wcześniejszych medialnych pogłosek wynika, że do odejścia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z rządu mogłoby dojść jeszcze w tym miesiącu. Obowiązki Kaczyńskiego miałby przejąć Mariusz Błaszczak, który zatrzymałby jednocześnie tekę ministra obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2007 r. Zanim w 2018 r. został szefem MON, w latach 2015-2018 był ministrem spraw wewnętrznych i administracji. W latach 2010-2015 kierował klubem parlamentarnym PiS, a w latach 2005-2007 był szefem KPRM. Polityk jest obecnie wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Gill-Piątek: Polska 2050 nie chce zmieniać programu 500+

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Mariusz Błaszczak następcą?

Kaczyński dołączył do rządu w październiku 2020 r. Rok później Polska Agencja Prasowa informowała o tym, że Jarosław Kaczyński miał zapowiedzieć swoje odejście z rządowych funkcji podczas posiedzenia klubu parlamentarnego PiS. Polityk miał zadeklarować, że odejdzie na początku 2022 r.

O tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zamierza odejść z funkcji wicepremiera, informował wcześniej także m.in. "Super Express" - wówczas mowa była jednak o jego dymisji jeszcze w 2021 roku. Inne media twierdziły, że z rządu odejść ma jeszcze szybciej, bo już w czasie jesiennej rekonstrukcji rządu (czyli we wrześniu lub październiku).

Dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek podawał natomiast, że Jarosław Kaczyński wbrew tym doniesieniom chce opóźnić swoje odejście z rządu i planuje je na wiosnę 2022 r.

Szef KPRM Michał Dworczyk potwierdził w tym tygodniu w Radiu ZET, że decyzja zapadnie w najbliższym czasie.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: