W tym tygodni Sejm zajmie się ustawą o Sądzie Najwyższym, która została przyjęta z poprawkami przez Senat. W wersji ustawy zatwierdzonej przez izbę wyższą parlamentu znalazły się propozycje, których nie akceptuje Solidarna Polska, m.in. uznania orzeczeń Izby Dyscyplinarnej [wadliwie wybranej i działającej niezgodnie z obowiązującym prawem] za nieważne oraz możliwość wnioskowania o sprawdzenie niezależności sędziego. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN odpowiedzialnej za rozstrzyganie spraw z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, prokuratorów i pozostałych przedstawicieli zawodów prawniczych jest konieczna do tego, aby Polska otrzymała pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.
W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita" badani zostali zapytani o tzw. spór o praworządność. 31,8 proc. ankietowanych uważa, że postawa Zbigniewa Ziobry w tej sprawie jest motywowana "walką o władzę w Zjednoczonej Prawicy". Z kolei 18,9 proc. respondentów jest zdania, że Ziobro chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, a 17,8 proc. pytanych uważa, że Ziobro zamierza w ten sposób obronić suwerenność Polski. Osiem procent ankietowanych wskazało, że Ziobro chce zbudować nową formację na wzór Front Narodowego Marine Le Pen. Zdania w tej sprawie nie miało 23,5 proc. respondentów.
Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
26 marca Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wyraziła negatywną opinię o wniosku o wotum nieufności wobec Ziobry. 11 maja pod wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości podpisali się posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i PSL.
*******
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.