PiS z Kukizem prowadzą, na trzecim miejscu Polska 2050, PSL i Porozumienie. Nowy sondaż wyborczy

Prawo i Sprawiedliwość razem z Kukiz'15 może liczyć na 41,2 proc. poparcia według sondażu przeprowadzonego na zlecenie dorzeczy.pl. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska.

Badanie przeprowadził Estymator na zlecenie dorzeczy.pl. Respondentom zadano pytanie: "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista wyglądała następująco?"

Uczestnicy sondażu mieli do wyboru pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość + Kukiz'15, Koalicję Obywatelską, PSL + Polska 2050 Szymona Hołowni + Porozumienie, Lewicę i Konfederację.

Zobacz wideo Wspólna lista wyborcza opozycji? Siemoniak mówi o badaniach

Sondaż. PSL, Polska 2050 i Porozumienie mają 16,7 proc. poparcia

Najlepszy wynik uzyskał PiS z ugrupowaniem Pawła Kukiza. Chęć głosowania na ten komitet wyraziło 41,2 proc. badanych. Koalicja Obywatelska, której przypadło drugie miejsce, może liczyć na 27,5 proc. poparcia. Sojusz PSL z Polską 2050 i Porozumieniem wybrało 16,7 proc. respondentów. Kolejna jest Lewica (9,9 proc.). Ostatnie miejsce zaś zajęła Konfederacja, która znalazła się pod progiem wyborczym (4,7 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 28-29 maja 2022 roku na próbie 1000 osób.

Konferencja Lewicy we WrocławiuKwaśniewski: Nie miałem złudzeń co do Putina, ale wierzyłem w zdrowy rozsądek

Spekulacje na temat wspólnego bloku, składającego się z Polski 2050, Porozumienia i PSL, pojawiają się od kilku tygodni. W kwietniu w rozmowie z PAP odnosił się do tego pomysłu Dariusz Klimczak, poseł ludowców. - My bierzemy bardzo realnie właśnie taki scenariusz stworzenia bloku centrowo-prawicowego, w którym na pewno jest miejsce dla ugrupowania, które buduje z sukcesem pan Szymon Hołownia - mówił.

W maju pozytywnie wypowiadał się na ten temat Jarosław Gowin. Szef Porozumienia stwierdził, że taki blok "byłby najbardziej naturalny ze względu na duży wspólny mianownik programowy".  

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w MarkachTusk o przemówieniu Kaczyńskiego: Nie powiedzieli mu, po ile jest benzyna

Więcej o: