Kaczyński obiecał pomoc dla opalających domy węglem. Jest reakcja rzecznika rządu

W ciągu klilku tygodni mają być znane szczegóły programu wspierającego osoby ogrzewające swoje domy węglem. O tym, że rząd planuje takie dofinansowania, mówił w sobotę w trakcie konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji w Markach ogłosił "mobilizację" w Prawie i Sprawiedliwości i zapowiedział serię objazdów po kraju polityków partii rządzącej.

Kaczyński wskazywał podczas przemówienia m.in. na konieczność opanowania inflacji. Jako przykład działań rządu wymienił obniżony VAT na paliwo i gaz oraz dialog z bankami w kwestii zwiększenia oprocentowania depozytów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polityk zapowiedział jednocześnie zagwarantowanie niższej ceny węgla opałowego dla potrzebujących. - Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają węglem swoje domy (...) cenę na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna - zadeklarował.

- To nieskończona operacja, ale z całą pewnością to zrobimy. No już na pewno dla tych, którzy mają trudno i których byśmy skazywali na to, że po prostu nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań - dodał Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo Müller: Premier nie występował na konwencji, ponieważ jest to konwencja partii politycznej i występował jej prezes

Niższe ceny węgla. Rzecznik rządu: Szczegóły niebawem

Rzecznik rządu Piotr Müller, cytowany przez portal Wnp.pl na podstawie doniesień PAP, zapowiedział, że rząd taki program będzie "szykować teraz", a rozwiązania zostaną przedstawione "niebawem". Zaznaczył, że szczegóły mogą zostać wypracowane w ciągu miesiąca. 

- Musimy zastanowić się nad kryteriami, czy wprowadzać kryteria dochodowe, czy nie; na obecnym etapie trwa dyskusja - przekazał.

Rząd chce też wprowadzić "mechanizmy dotyczące niwelowania pośredników po drodze". - Spółki Skarbu Państwa zostały zmobilizowane do tego, aby zajmować się również sprzedażą bezpośrednią produktów, nie przez pośredników, co ma też obniżyć marże na końcowej cenie - mówił Müller.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: