Akceptacja KPO. Ursula von der Leyen już w Polsce. Trwa spotkanie z Dudą i Morawieckim w Belwederze

Ursula von der Leyen przyjechała do Polski, gdzie ma oficjalnie ogłosić akceptację Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej spotkała się z Mateuszem Morawiecki, po czym razem z premierem pojechała do Belwederu, by porozmawiać z Andrzejem Dudą.
Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Wizyta szefowej Komisji Europejskiej w Polsce została szczegółowo zaplanowana. Ursula von der Leyen spotkała się najpierw z Mateuszem Morawieckim, a następnie razem z polskim premierem przejechali do Belwederu na spotkanie z Andrzejem Dudą.

Na 17:45 zaplanowany został najważniejszy punkt wizyty, czyli oświadczenie ws. akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Nie wiadomo na razie, czy wystąpienie Ursuli von der Leyen rozpocznie się punktualnie, bowiem program jej wizyty już jest opóźniony.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Paweł Kukiz i Jarosław GowinLewica zalicza największy wzrost poparcia. PSL poza Sejmem [SONDAŻ]

Komisja Europejska dała zielone światło ws. KPO dla Polski

Krajowy Plan Obudowy ma pomóc gospodarkom europejskim w czasie kryzysu. Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy, z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje. Reszta to tanie pożyczki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało we wtorek, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji.

Warto jednak podkreślić, że zgoda Komisji Europejskiej nie oznacza automatycznej wypłaty pieniędzy. Polska musi najpierw spełnić pewne warunki. Chodzi o tzw. kamienie milowe, czyli m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie zawieszonych przez nią sędziów oraz reformę systemu dyscyplinowania sędziów.

Po akceptacji przez Komisję Europejską KPO musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej, czyli ministrowie finansów 27 państw.

Ursula von der Leyen i Mateusz MorawieckiKoniec sporu Polski z Komisją Europejską. Jest zgoda ws. polskiego KPO

Więcej o: