Z najnowszego badania preferencji politycznych Polaków przeprowadzonego przez Research Partner na panelu Ariadna wynika, że Zjednoczona Prawica wciąż może liczyć na największe poparcie. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na koalicję rządzącą zagłosowałoby 31,3 proc. respondentów. To wzrost o 0,5 pkt proc. względem sondażu sprzed trzech tygodni.
Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską deklaruje z kolei 25,5 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek poparcia o 0,8 pkt proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Polska 2050 Szymona Hołowni, która mogłaby liczyć na 12,1 proc. głosów (wzrost o 0,5 pkt proc.), Lewica, na którą głosować chce 7,5 proc. (wzrost o 1,5 pkt proc.) oraz Konfederacja z poparciem 7 proc. (wzrost o 0,2 proc.).
Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl
Do Sejmu nie dostałyby się: Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 2,6 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.), Kukiz'15 z wynikiem 1,8 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz Porozumienie, na które głosować chce 1 proc. badanych (wzrost o 0,6 pkt proc.). 10,6 proc. respondentów nie wie, na którą partię oddałoby głos.
45,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że "zdecydowanie" wzięłoby udział w wyborach, a kolejne 15,6 proc. zaznaczyło, że "raczej" poszłoby oddać swój głos. To pozwala szacować frekwencję wyborczą na poziomie 61 proc.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna w dniach 27-30 maja 2022 roku na ogólnopolskiej próbie 1046 pełnoletnich osób, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.