Lewica zalicza największy wzrost poparcia. PSL, partie Gowina i Kukiza poza Sejmem [SONDAŻ]

Wzrasta poparcie dla Lewicy - wynika z najnowszego badania preferencji wyborczych Polaków. Na czele stawki bez zmian, najwięcej Polaków chce głosować na Zjednoczoną Prawicę. Powodów do radości nie mają Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz i Jarosław Gowin. Ich partie bowiem znalazłyby się poza Sejmem.
Zobacz wideo Morawiecki atakuje Norwegię. Cymański: Te słowa nie były najbardziej fortunne i zręczne

Z najnowszego badania preferencji politycznych Polaków przeprowadzonego przez Research Partner na panelu Ariadna wynika, że Zjednoczona Prawica wciąż może liczyć na największe poparcie. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na koalicję rządzącą zagłosowałoby 31,3 proc. respondentów. To wzrost o 0,5 pkt proc. względem sondażu sprzed trzech tygodni.

Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską deklaruje z kolei 25,5 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek poparcia o 0,8 pkt proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Polska 2050 Szymona Hołowni, która mogłaby liczyć na 12,1 proc. głosów (wzrost o 0,5 pkt proc.), Lewica, na którą głosować chce 7,5 proc. (wzrost o 1,5 pkt proc.) oraz Konfederacja z poparciem 7 proc. (wzrost o 0,2 proc.).

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński wśród partyjnych towarzyszy podczas konwencja regionalnej Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku, 30 marca 2019 PiS buduje "grupę uderzeniową". Ale wcześniej ma zagonić syte kociska do pracy

PSL, Kukiz'15 i Porozumienie poza Sejmem

Do Sejmu nie dostałyby się: Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 2,6 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.), Kukiz'15 z wynikiem 1,8 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz Porozumienie, na które głosować chce 1 proc. badanych (wzrost o 0,6 pkt proc.). 10,6 proc. respondentów nie wie, na którą partię oddałoby głos.

45,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że "zdecydowanie" wzięłoby udział w wyborach, a kolejne 15,6 proc. zaznaczyło, że "raczej" poszłoby oddać swój głos. To pozwala szacować frekwencję wyborczą na poziomie 61 proc.

Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS Anita Czerwińska nie jest już rzeczniczką PiS

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna w dniach 27-30 maja 2022 roku na ogólnopolskiej próbie 1046 pełnoletnich osób, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Więcej o: