Magdalena Adamowicz uniewinniona. Prokuratura zarzucała europosłance zatajenie dochodów

Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił europosłankę Koalicji Europejskiej Magdalenę Adamowicz. Parlamentarzystka była oskarżona o zatajenie dochodów w zeznaniach podatkowych i nierozliczenie podatków z wynajmu mieszkań.

Prokuratura oskarżała Magdalenę Adamowicz o zatajenie prawie 300 tys. zł i 100 tys. zł dochodów w zeznaniach podatkowych za latach 2011 i 2012. Śledczy dowodzili, że uszczuplenie podatku miało wynosić prawie 120 tys. zł.

Według prokuratury Adamowicz wraz z mężem, prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, miała przed dekadą błędnie rozliczać podatek za najem mieszkań i ukrywać dochody. Prokuratura domagała się nałożenia na europosłankę grzywny w wysokości 300 tys. zł.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Prokuratura insynuuje, że prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w postaci wynajmu mieszkań i dlatego nie mogę jej zdaniem rozliczać wynajmu ryczałtem. Dla jasności zawsze rozliczałam 100 proc. przychodu z wynajmu, więc spór, jeśli jakikolwiek, dotyczy sposobu opodatkowania. Ale dlaczego akurat mnie władza każe założyć działalność gospodarczą, podczas gdy 700 tys. Polaków rozlicza wynajem ryczałtem? Bo noszę nazwisko Adamowicz" - komentowała przed rokiem europarlamentarzystka.

Zaznaczała także, że część tych pieniędzy przeznaczyli jej dziadkowie na edukację swoich wnuków.

Zobacz wideo Brejza: Wybory do Senatu udowodniły, że zjednoczona opozycja potrafi wygrywać

Magdalena Adamowicz uniewinniona

W środę europosłanka została uniewinniona. Jak relacjonuje Onet.pl, według sądu "prokurator nie opisał, jakie przepisy miały zostać przekroczone przez oskarżoną".

Sąd zarzucił również prokuraturze, że choć chciała udowodnić, że część pieniędzy nie pochodzi z darowizn, nie ustalono, z jakiego źródła miały wobec tego pochodzić.

Prokuratura zapowiada apelację, uważając przedstawioną przez sąd interpretację dowodów i przepisów za "jednostronną".

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: