Komisja Europejska o nowelizacji ustawy o SN: Ruch na rzecz reformy jest pozytywny

Przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym rzeczniczka Komisji Europejskiej oceniła jako "pozytywny". W oświadczeniu przekazanym RMF FM podkreślono jednocześnie, że "liczy się zakres i treść ustawy, która zostanie ostatecznie uchwalona przez polski parlament".

"Fakt, że jest ruch na rzecz reformy systemu dyscyplinarnego sędziów, jest pozytywny" - przekazała rzeczniczka Komisji Europejskiej w oświadczeniu wysłanym dziennikarce RMF FM.

Zmiany w SN. Komisja Europejska: Liczy się ostateczna treść ustawy

Jak podaje rozgłośnia, KE podkreśla, że monitoruje sytuację, bo przyjęta przez Sejm ustawa o Sądzie Najwyższym nie stanowi jeszcze prawa. "Liczy się zakres i treść ustawy, która zostanie ostatecznie uchwalona przez polski parlament" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono, że "niezbędne jest, aby przepisy te były zgodne z prawem wspólnotowym i rozwiązywały kwestie podniesione przez Trybunał Sprawiedliwości UE".

W poniedziałek wicemarszałek Senatu Michał Kamiński poinformował, że w środę Senat może zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Zobacz wideo Amerykańscy żołnierze przenoszą transportery opancerzone M113 na ciężarówki w ramach pomocy wojskowej Ukrainie

Nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy Sejm uchwalił w czwartek 26 maja. Przewiduje ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

RMF FM podaje nieoficjalnie, że KE planuje zaakceptować KPO 1 czerwca. Na 2 czerwca zaplanowana jest wizyta Ursuli von der Leyen w Warszawie. 17 czerwca zaś KPO ma zatwierdzić Rada Europejska. 

Więcej o: