Marcin Ociepa: Kaczyński niebawem odejdzie z rządu

- Wiem, kiedy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu, ale to nie ja będę ogłaszał zmiany - powiedział gość Porannej Rozmowy Gazeta.pl Marcin Ociepa. Wiceminister obrony narodowej odpowiadał również m.in. na pytania dotyczące uzbrojenia, które Polska przekazała Ukrainie czy zakupów dla naszej armii.
Zobacz wideo

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Marcin Ociepa zdradził, że nadchodzi moment odejścia Jarosława Kaczyńskiego z rządu. Wicepremier i jednocześnie prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział już wcześniej, że będzie chciał zająć się sprawami partii. - To jest decyzja Jarosława Kaczyńskiego, rozumiem, że on ją ogłosi. Ja nie będę informował o zmianach w rządzie. Konkretna data nie pada. Ale kontekstowo można spodziewać się, że będzie to czerwiec - stwierdził Marcin Ociepa. Wiceminister obrony narodowej uważa, że Jarosław Kaczyński wykonał ciężką polityczną pracę w rządzie, jaką było przygotowanie ustawy o obronie ojczyzny.

Ociepa: Polska w pierwszej trójce państw, które wspierają Ukrainę

- Polska należy do liderów krajów, które przekazuję sprzęt wojskowy Ukrainie. Jesteśmy w pierwszej trójce, myślę, że na drugim miejscu. Skala tego wsparcia jest bezprecedensowa - zapewnił Marcin Ociepa.

Gość Jacka Gądka odpowiedział również na zarzuty, że tak hojne doposażanie walczącej Ukrainy uszczupli polską armię. - Jeśli ktoś podnosi taki argument, to pytam po co obronność. Ten sprzęt jest używany do walki z agresorem, z Rosją. Mamy obowiązek przekazywać sprzęt, cała Europa ma taki obowiązek.

- Coraz bardziej ta wojna zamienia się w quasi-pozycyjną. Nie ma spektakularnych oblężeń, sukcesów militarnych, ale Rosjanie posuwają się naprzód. (...) To, że Rosjanie w pierwszej fazie wojny ponieśli klęskę to jest bezsprzeczne. Teraz Ukraińcy są antyrosyjskim społeczeństwem. A Rosjanie przegrali na arenie międzynarodowej - ocenił gość Porannej Rozmowy.

- Rosjanie patrzą szerzej. Chcą pokazać, że sprzeciwienie się Moskwie oznacza zniszczenie kraju, zapaść gospodarki. To jest wystarczające, co chce osiągnąć agresor - dodał.

Ociepa o Niemcach: Dużo słów, mało czynów

- Niemcy zadeklarowali, że są gotowi wspierać Ukrainę, ale za pośrednictwem łańcucha wymiany. Uzupełnią zasoby w krajach, które przekazały sprzęt Ukrainie - odniósł się z kolei do zapowiedzi niemieckiego rządu wiceminister. - Dużo jest słów mało czynów. Niemcy nie przekazały nam sprzętu. Była to inicjatywa rządu niemieckiego. Rozumiem, że była to odpowiedź na krytykę społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej. Są słowa, ale nie ma czynów - podkreślił.

- Nikt nikomu łaski nie robi. NATO przyjęło, że musimy stawić czoło Rosji. Jeśli tego nie zrobimy Rosja pójdzie dalej - stwierdził. Dodał również, że Polska nie oczekuje od Berlina najnowszego sprzętu bojowego, ale czołgi Leopard 1 z lat 60. będą obciążeniem dla naszej armii, a nie wsparciem. Pomoc Niemiec nie wiązałaby się tylko z doposażeniem wojska, ale także przekazaniem slotów produkcyjnych, czyli krótszym czasem oczekiwania na produkcję sprzętu wojskowego.

Więcej o: