Wiadomo, ile Lech Kołakowski zarobił w BGK. Jest oświadczenie majątkowe posła klubu PiS

Ponad 174 tys. zł brutto przez kilka miesięcy pracy w Banku Gospodarstwa Krajowego zarobił poseł Partii Republikańskiej Lech Kołakowski. O zatrudnieniu parlamentarzysty zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy jego powrót do klubu PiS zbiegł się z nową zawodową funkcją.

Lech Kołakowski zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2005 r., do 2020 r. należał do Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu 2020 r. został zawieszony w prawach członka partii po tym, jak złamał dyscyplinę klubową. Zagłosował wtedy przeciw nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, która wprowadzała m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

W listopadzie 2020 r. polityk został przywrócony w prawach członka, jednak zdecydował się odejść z ugrupowania, pozostając politykiem niezrzeszonym. Kilka miesięcy później dołączył do Partii Republikańskiej, a w lipcu wrócił do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Powrót Kołakowskiego do klubu PiS zbiegł się z objęciem przez polityka stanowiska doradcy zarządu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego. Poseł pytany wówczas przez media o okoliczności zatrudnienia w BGK odmawiał szerszych komentarzy, odsyłając do biura prasowego banku. Nie było także wiadomo, ile Kołakowski zarobi jako doradca w tej instytucji.

Publicyści zwracali jednocześnie uwagę na fakt, że odzyskany głos Kołakowskiego był dla klubu PiS istotny ze względu na minimalną sejmową większość.

Jarosław Kaczyński i Lech Kołakowski na spotkaniu z wyborcami w ZambrowieLech Kołakowski odchodzi z BGK. Na otarcie łez dostanie stanowisko w rządzie

Portal Gazeta.pl informował w listopadzie, że Lech Kołakowski odchodzi z BGK i zostanie wiceministrem rolnictwa. I rzeczywiście, polityk objął ministerialną funkcję już 1 grudnia.

Zobacz wideo Tusk na kongresie programowym PO: W Polsce od siedmiu lat rządzi ponury gabinet cieni. My chcemy powołać drużynę przyszłości

Lech Kołakowski. Jest oświadczenie majątkowe posła

Na stronach sejmowych ukazało się oświadczenie majątkowe Kołakowskiego za 2021 rok. Wynika z niego, że od lipca do listopada polityk zarobił w Banku Gospodarstwa Krajowego 174,8 tys. zł brutto.

Do tego 37,4 tys. diety parlamentarnej, blisko 68 tys. uposażenia poselskiego (Kołakowski nie otrzymywał uposażenia w trakcie pracy w BGK) i 18,3 tys. zł za pracę w resorcie rolnictwa.

Obecnie uposażenie poselskie posła zawodowego wynosi 12,8 tys. zł brutto (blisko 154 tys. zł rocznie), a dieta parlamentarna nieco ponad 4 tys. zł (ponad 48 tys. zł rocznie).

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: