Kandydat opozycji na premiera. Przoduje Donald Tusk, ale poparcie wciąż niewielkie [SONDAŻ]

Kandydatem opozycji na premiera powinien zostać Donald Tusk - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Okazuje się jednak, że lider Platformy Obywatelskiej nie cieszy się wysokim poparciem.

Z sondażu, który został przeprowadzony 20-21 maja 2022 r. przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że duża część Polaków chce, aby kandydatem opozycji na szefa rządu został Donald Tusk. Mimo że lider PO znalazł się na szczycie podium, to wciąż jego poparcie nie jest bardzo wysokie i pokrywa się z poparciem dla Koalicji Obywatelskiej.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Agnieszka Pomaska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (26.05)

Kto kandydatem opozycji na premiera? Sondaż

Największą popularnością w sondażu cieszą się przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Za Donaldem Tuskiem na kandydata opozycji na premiera wstawiło się 27,7 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski - 16,3 proc. Szymon Hołownia zdobył 11,9 proc. głosów. Poza podium kolejno są: Władysław Kosiniak-Kamysz (10,4 proc.), Radosław Sikorski (7,3 proc.), Adrian Zandberg (6,9 proc.), Robert Biedroń (5,9 proc.), Tomasz Siemoniak (3,8 proc.), Izabela Leszczyna (4,6 proc.), a 5,2 proc. ankietowanych wskazałoby innego kandydata. 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku rodzinnego PiSSondaż zaufania. Duda znów liderem. Kaczyński wyprzedził Tuska

Liderem wciąż Donald Tusk, jednak ze spadkiem poparcia

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, według sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej", który został przeprowadzony w dniach 17-18 maja, wynika, że na miano lidera opozycji wciąż zasługuje najbardziej Donald Tusk. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w porównaniu do poprzedniego zaliczył jednak spadek poparcia. Co ciekawe, wówczas na podium znalazł się także Krzysztof Bosak.

Na Donalda Tuska zagłosowało 31,6 proc. ankietowanych. W lutym przewodniczący Platformy Obywatelskiej również był liderem, jednak jego wynik był wyższy - zdobył wówczas 36.6 proc. Na drugim miejscu uplasował się lider Polski 2050 Szymon Hołownia (7.7 proc.). Podium zamknął zaś Krzysztof Bosak z wynikiem 6 proc. Kolejne miejsca zajęli Włodzimierz Czarzasty (3.3. proc.), Jarosław Gowin (2.6 proc.) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (2.6. proc.).

"TAK! Dla Polski" 

Liderzy czterech partii: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni, a także przez prezydentów Warszawy i Sopotu podpisali w środę 25 maja przygotowaną przez ruch "TAK! Dla Polski" deklarację dotyczącą decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów. Tym samym politycy zobowiązali się do zrealizowania w ciągu roku od zaprzysiężenia nowego rządu po najbliższych wyborach parlamentarnych 6 postulatów samorządowych. - To historyczne porozumienie - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Dzisiejsze spotkanie pokazuje z całą mocą, że wielonurtowy, wielopartyjny i wielośrodowiskowy obóz demokratycznej opozycji jest w sprawach fundamentalnych o wiele bardziej zjednoczony niż obóz władzy - mówił Donald Tusk. Polityk PO apelował 16 maja o utworzenie jednej listy opozycyjnej, która zapewni wspólny start w następnych wyborach parlamentarnych. - Ganiamy jako opozycja wokół idei jednej listy, a Kaczyński zaciera ręce i się cieszy, bo rzucił znowu piłeczkę. Zajmujemy się sobą, a nie ludźmi. Nikogo nie interesuje jedna lista. Jedyne procenty, jakie interesują ludzi, to drożyzna - skomentował wówczas pomysł Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki (zdjęcie ilustracyjne)Morawiecki mógłby wygrać pierwszą turę wyborów prezydenckich [SONDAŻ]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: