Jarosław Kaczyński awansował w rankingu zaufania. Wyprzedził Tuska [SONDAŻ]

Największym zaufaniem Polaków cieszy się prezydent Andrzej Duda - wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu. Wysokie miejsca zajęli też Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski. Co ciekawe, w nowym notowaniu Jarosław Kaczyński wyprzedził Donalda Tuska.

Pierwsze miejsce w rankingu zaufania IBRIS dla Onetu trzeci raz z rzędu zajął Andrzej Duda. Prezydent zdobył 46,2 proc. pozytywnych głosów (wzrost o 4,1 pkt proc.). Za nim uplasował się premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 42,9 proc. (wzrost o 4,3 pkt proc.). Podium zamyka prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - 42,5 proc. (spadek o 0,6 pkt proc.).

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Donald Tusk - zdjęcie archiwalneKto jest liderem opozycji? Donald Tusk ze spadkiem poparcia [SONDAŻ]

Ranking zaufania. Skok Kaczyńskiego na czwarte miejsce. Spory spadek Szymona Hołowni

Miejsca czwarte i piąte w zestawieniu zajęli prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj wyprzedzili lidera PO Donalda Tuska (ufa mu 33,3 proc. respondentów), przy czym Kaczyński sporo awansował, bo w poprzednim sondażu był siódmy (jego obecny wynik to 33,8 proc.; to wzrost o 1 pkt proc.).

Słabszy wynik - o 4,2 pkt proc. - zaliczył z kolei Szymon Hołownia, który z czwartego miejsca spadł na siódme - zdobył 30,7 proc. pozytywnych głosów. Ósmy jest natomiast debiutujący w rankingu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek - 30,3 proc.

Niżej w sondażu zaufania znaleźli się kolejno: Elżbieta Witek, Robert Biedroń, Tomasz Grodzki, Piotr Gliński, Piotr Zgorzelski, Adrian Zandberg, Zbigniew Ziobro oraz Krzysztof Bosak.

Zobacz wideo Donald Tusk będzie chciał być ponownie premierem? Pytamy Bronisława Komorowskiego

Ranking nieufności. Którym politykom nie ufają Polacy?

W badaniu sprawdzono również, którym politykom Polacy ufają najmniej: najwyższy wskaźnik nieufności ma minister sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (63,8 proc.); za nim znalazł się Jarosław Kaczyński (56,4 proc.); a trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Bosakowi z Konfederacji (55,8 proc.). Czwarty jest natomiast Donald Tusk (54,2 proc.).

Sondaż wyborczy. Morawiecki mógłby wygrać pierwszą turę wyborów prezydenckich

Jak wynika z innego badania - przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie Radia Zet - gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Mateusz Morawiecki jako kandydat PiS mógłby wygrać pierwszą turę. Poparcie dla premiera zadeklarowało 33,8 proc. badanych. Więcej szczegółów w artykule poniżej:

Mateusz Morawiecki (zdjęcie ilustracyjne)Morawiecki mógłby wygrać pierwszą turę wyborów prezydenckich [SONDAŻ]

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: