"A kiedy Orlen podzieli się z ludźmi zyskami?" Komentarze po słowach Morawieckiego o Norwegii

"Jeśli pisowska władza zamierza negocjować kontrakt gazowy z Norwegią w sposób zaprezentowany przez Morawieckiego, bezpieczniej byłoby przekazać sprawę Sasinowi" - skomentował były premier Marek Belka. "Kiedy Orlen podzieli się z ludźmi swoimi gigantycznymi zyskami?" - pyta rzecznik prasowy Nowej Lewicy Łukasz Kubiak. W Internecie pojawiły się komentarze dotyczące wypowiedzi Morawieckiego o "dzieleniu się nadmiarowym zyskiem".

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę 21 maja spotkał się z młodzieżą w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. Szef rządu odpowiadał na pytania, które w większości dotyczyły wojny w Ukrainie i nawiązał do Norwegii.

Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdaniem Morawieckiego Norwegia, handlując ropą naftową i gazem ziemnym, będzie mogła cieszyć się "nadmiarowym zyskiem" w wysokości ponad 100 mld euro. Po czym zaapelował: "Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii. Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem".

Morawiecki mówił do Norwegów. "W konkursie na głupstwo roku przebił Kowalskiego i Suskiego"

"Telefony do Norwegów mają załatwić kontrakty na norweski gaz, których rząd nie zabezpieczył dla Baltic Pipe? Na koniec okaże się, że rząd będzie kupował rosyjski gaz z Nord Stream przez rewers z Niemiec. Taka to dywersyfikacja po PiSowsku" - skomentował słowa premiera rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

"Jeśli pisowska władza zamierza negocjować kontrakt gazowy z Norwegią w sposób zaprezentowany wczoraj przez Mateusza Morawieckiego, bezpieczniej byłoby przekazać sprawę ministrowi Sasinowi. Ma sporo kopert na te listy do młodych Norwegów, a przy okazji wybiorą nam prezydenta" - ocenił europoseł i były premier Polski Marek Belka.

Zdaniem posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego, Morawiecki "w konkursie na głupstwo roku niespodziewanie przebił posłów Kowalskiego i Suskiego". "Norwegia żeruje na wojnie i powinna dzielić się zyskami. Niech zacznie od 'nadmiarowych' zysków własnej rodziny" - dodał na Twitterze.

"Panie premierze, a kiedy Orlen podzieli się z ludźmi swoimi gigantycznymi zyskami" - zapytał rzecznik prasowy Nowej Lewicy w województwie łódzkim Łukasz Kubiak. W podobnym tonie pisali inni politycy. "Może trzeba zacząć pisać listy do premiera i jego żony, aby podzielili się swoim majątkiem, bo tacy 'samolubni i chciwi'" - skomentowała posłanka na Sejm RP VIII kadencji Joanna Scheuring-Wielgus. "Norwedzy dajta Morawieckiemu, bo wszystko na wybory kopertowe i respiratory poszło" - dodał poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Morawiecki w Sejmie: Z tym pistoletem przystawianym do głowy - poradzimy sobie! Tak, żeby Polacy tego nie odczuli
Więcej o: