Towarzyszył Kamińskiemu podczas wizyty w Ukrainie. "GW" o rosyjskich kontaktach tłumacza

Tłumacz, z którego usług korzysta m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, utrzymywał kontakty z rosyjskim środowiskiem biznesowym - podała w niedzielę "Gazeta Wyborcza". Polski resort podkreśla w przesłanym "GW" oświadczeniu, że lingwista jest nie tylko osobą profesjonalną, ale również wiarygodną.

Michał Gołkowski towarzyszył szefowi MSWiA, ministrowi-koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu podczas ostatniej wizyty w Ukrainie, do której doszło 5 maja. Lingwista tłumaczył na język angielski wystąpienie polskiego ministra podczas spotkania z szefem MSW Ukrainy.

Media zainteresowały się Gołkowskim w marcu, kiedy tłumaczył na język polski przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena podczas wizyty w Warszawie. Za czasów PO-PSL pracował m.in. dla ówczesnego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Z jego usług korzystały do tej pory także państwowe spółki.

Lingwista jest też popularny ze względu na swoją działalność literacką: jest autorem książek fantasy i science-fiction.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podała w niedzielę "Gazeta Wyborcza", jednym z bliskich znajomych Gołkowskiego był do niedawna Wadim Daniłow, który jeszcze trzy lata temu był współudziałowcem Kuzbaskiej Kompanii Paliwowej. KTK przed nałożeniem sankcji sprowadzała do Polski węgiel z Syberii.

"GW" przypomina, że węglem sprowadzanym przez KTK handlowała m.in. firma skazanego za udział w aferze podsłuchowej Marka Falenty.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Bucza przypomniała mi o Srebrenicy. W Donbasie też odkryjemy przerażające rzeczy

"Gazeta Wyborcza" o kontaktach polskiego tłumacza

Gołkowski w 2014 r. miał być gościem na weselu Daniłowa w Moskwie. Jak stwierdził anonimowy rozmówca "Gazety Wyborczej", tłumacz miał być dla współwłaściciela KTK "kimś w rodzaju zaufanego pełnomocnika, który załatwiał różne kontakty, polecał różnych ważnych ludzi".

Tłumacz miał też wspólnie z rosyjskim prawnikiem KTK założyć firmę prowadzącą serwis internetowy oferujący zwrot części pieniędzy za zakupy online. W 2020 r. Gołkowski sprzedał swoje udziały.

Według "Gazety Wyborczej" Gołkowski miał też utrzymywać kontakty z Iwanem Koniewem, który miał w przeszłości służyć w dywizji uczestniczącej w wojnie czeczeńskiej, w konfliktach w Naddniestrzu, Osetii Północnej i Abchazji. Jedna z jednostek miała przed ośmioma laty zajmować Krym.

Dziennik zwraca uwagę, że Michał Gołkowski jest synem Marka Gołkowskiego, który jako wieloletni dyplomata pracował m.in. na placówkach w Moskwie i Kaliningradzie.

Tłumacz nie odpowiedział na pytania przesłane przez "GW". Z kolei resort spraw wewnętrznych zaznacza, że Gołkowski to "wykwalifikowany tłumacz, którego profesjonalizm i wiarygodność nie były kwestionowane".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: