Ziobro dogada się z Kaczyńskim ws. KPO? Już w środę kluczowe posiedzenie komisji. "Tarcia są cały czas"

- Zwroty akcji w sprawie KPO są cały czas, są tarcia między Ziobrą a PiS-em - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl senator Jacek Bury z Polski 2050, komentując zapowiadane na środę wieczorem posiedzenie sejmowej komisji, na którym mają ważyć się losy wspólnego stanowiska PiS i Solidarnej Polski ws. KPO.
Zobacz wideo Jacek Bury, senator Polska 2050, gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Gościem Łukasza Rogojsza w Porannej Rozmowie Gazeta.pl był w czwartek Jacek Bury, senator Polska 2050. Pytano go m.in. o perspektywę odblokowania unijnych środków dla Polski - przypomnijmy, że choć premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że negocjacje ws. KPO się zakończyły, to szefowa KE na razie tego nie potwierdziła - podkreśliła za to, że dopóki Polska nie spełni warunków dot. reformy wymiaru sprawiedliwości, o środkach z KPO nie będzie mowy.

Bury w Gazeta.pl o KPO: Tarcia między Ziobrą a PiS są cały czas

Komisja nie zatwierdzi żadnego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że wszystkie kryteria oceny zostały spełnione

- przekazała. W środę wieczorem odbędzie się posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na którym losy Izby Dyscyplinarnej będą się ważyć - jak dotąd największy sprzeciw ws. reform wyrażała Solidarna Polska. Choć Zbigniew Ziobro zagłosował razem z PiS-em za powołaniem na kolejną kadencją Adama Glapińskiego, szefa NBP, nie ma pewności, czy koalicjanci dogadają się także w sprawie wymaganej przez Komisję Europejską reformy wymiaru sprawiedliwości.

- Zwroty akcji w sprawie KPO są cały czas, są tarcia między Ziobrą a PiS - skomentował Bury, odnosząc się do konfliktu w Zjednoczonej Prawicy. - Dali ciała - dodał, komentując działania PiS i Solidarnej Polski.

Senator dodał, że pozostaje sceptyczny, jeśli chodzi o relacje polskiego rządu z Unią Europejską. - Kaczyński wykonuje prawo do realizacji własnych celów - dodał, wskazując, że to samo dotyczy prawa krajowego.

Jeśli PiS będzie się opłacać zmiana ordynacji wyborczej, to to zrobi, żeby utrzymać władzę

- powiedział. Komentując próbę uchylenia przez PiS immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu (PiS-owi się to nie udało), skwitował: - Nie od dziś mamy do czynienia z próbami odbicia Senatu przez PiS. Sytuacja wokół marszałka Grodzkiego to żenujący spektakl.

Ważą się losy KPO - posiedzenie komisji w środę wieczorem

W sprawie zmian ustawy o Sądzie Najwyższym złożono kilka projektów, ale to projekt prezydencki został uznany za wiodący - zakłada on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, czego domaga się KE. Wcześniej Zbigniew Ziobro otwarcie krytykował prezydencki projekt - nie wiadomo, czy teraz politycy Solidarnej Polski zmienią zdanie. Wiadomo, że w ostatnich dniach Jarosław Kaczyński przeprowadził serię spotkań w tej sprawie (równolegle trwają też przymiarki do zmian w ordynacji wyborczej - prezes PiS rozmawia o tym z Pawłem Kukizem). Jak przekonywał we wtorek Marek Ast, przewodniczący komisji, "cały czas trwają jeszcze rozmowy i uzgodnienia". - Będziemy pracować pewnie do skutku, jeżeli praca będzie dobrze rokowała, ale jak nie zdążymy, to będziemy jeszcze kontynuować prace może w przyszły wtorek - powiedział w rozmowie z PAP.

Podczas ostatniego, zeszłotygodniowego posiedzenia komisja nie poparła dwóch pakietów poprawek złożonych przez obóz Ziobry. 

Sprawę wypłaty środków z KPO komentowała też w środę europosłanka Beata Szydło. - Polski rząd jest bardzo otwarty na szukanie kompromisu z Komisją Europejską. To, że jest przygotowany projekt - i prezydent się w ten proces włączył - i że będzie zmiana pewnych elementów tej reformy (wymiaru sprawiedliwości - red.), ta reforma będzie kontynuowana, to przede wszystkim dowód dobrej woli i szukania kompromisu ze strony polskiego rządu - mówiła w Radiu Plus, dodając, że "te pieniądze się po prostu Polsce należą".

Więcej o: