PiS i Solidarna Polska z porozumieniem ws. SN. Ryszard Terlecki: Zbigniew Ziobro wyrażał zadowolenie

Zjednoczona Prawica "dogadała się" w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - tak wynika ze słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który uczestniczył w spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że nie rozmawiano o personaliach ani przyspieszeniu wyborów parlamentarnych.

Najważniejszą kwestią, która dzieli obecnie obóz władzy, jest nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i o tym dyskutowano we wtorek w KPRM. - Wygląda na to, że jesteśmy dogadani - powiedział w rozmowie z polskatimes.pl wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. We wtorkowych rozmowach uczestniczyli liderzy Zjednoczonej Prawicy: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Adam Bielan, Marcin Ociepa, Paweł Kukiz oraz sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Zobacz wideo Kiedy Polska dostanie miliony z KPO? Pytamy Jana Olbrychta Wybierz serwis

PiS i Solidarna Polska po rozmowach w KPRM. Terlecki: Ziobro wyrażał zadowolenie

Ryszard Terlecki relacjonował, że "Zbigniew Ziobro wyrażał zadowolenie z wizyty posła Kalety w Brukseli i jego rozmów tam odbytych". Politycy poruszyli we wtorek temat sędziów pokoju, a całe spotkanie "przebiegało w towarzyskiej i sympatycznej atmosferze."

Wicemarszałek Sejmu odpowiedział na pytania o ewentualną zmianę ordynacji wyborczej. Zapewnił, że na razie nie ma takiego planu i nie jest przesądzone, czy w ogóle w Zjednoczonej Prawicy do takich rozmów dojdzie.

– Jest projekt zmiany granic okręgów w strukturze partii, żeby zamiast 40 było ich 100. W piątek zbierze się Komitet Polityczny PiS, który to prawdopodobnie przyjmie – dodał Terlecki.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy. Miało dojść do porozumienia ws. Izby Dyscyplinarnej

W środę rano na temat ustaleń z wtorkowego spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy wypowiadała się również senator Stanisław Karczewski. Polityk powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że w jego trakcie doszło do kompromisowego rozwiązania w sprawie Sądu Najwyższego.

Gość Polskiego Radia nie podał szczegółów. Podkreślił jednak znaczenie tego porozumienia dla przyszłości koalicji i dalszych planów legislacyjnych. - To oznacza, że przyjmiemy ustawę, którą skierował do parlamentu pan prezydent. To bardzo dobra wiadomość dla Zjednoczonej Prawicy i dla wszystkich. Nie znam szczegółów rozmowy, jaką przeprowadzili liderzy, ale myślę, że doszło do porozumienia także w zakresie przyszłości Izby Dyscyplinarnej - podkreślił senator.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada między innymi, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów zostanie wyłączona z kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przeniesiona do kompetencji Sądu Najwyższego jako całości, który będzie rozpatrywał je w składach losowanych spośród wszystkich sędziów tego sądu. Izba Dyscyplinarna będzie natomiast orzekać w sprawach dotyczących pozostałych zawodów prawniczych. Nad ustawą będzie teraz pracował Sejm.

Więcej o: