Poranna Rozmowa Gazeta.pl. Sawicki: Niewykluczone, że Komisja Europejska już za kilka dni zaakceptuje KPO

- Wszystko z Solidarną Polską jest uzgodnione. Ta rzekomo intensywna praca w komisji jest markowana - tak o pracach nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym mówił we wtorkowej Porannej Rozmowie Gazeta.pl poseł PSL Marek Sawicki. Jak dodał, niewykluczone, że jeszcze przed 25 maja Komisja Europejska zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy.
Zobacz wideo Poranna Rozmowa Gazeta.pl. Poseł PSL Marek Sawicki

Jednym z tematów wtorkowego wydania Porannej Rozmowy Gazeta.pl była reforma Sądu Najwyższego i uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w weekend, że polski rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie warunków uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Jednym z nich była zmiana funkcjonowania nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Szef rządu podkreślił, że koalicja rządowa porozumiała się w sprawie projektu ustawy o SN.

Prezydencki projekt ustawy o Sadzie Najwyższym zakłada, między innymi, likwidację Izby Dyscyplinarnej, czego domaga się Komisja Europejska. Projekt znajduje się obecnie w sejmowej komisji.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Wszystko z Solidarną Polską jest uzgodnione. Ta rzekomo intensywna praca w komisji jest markowana - ocenił gość Porannej Rozmowy Gazeta.pl.

- Ja tego nie nazywam żadnym "dealem", to zwyczajnie kontynuacja siedmioletniej współpracy w ramach klubu parlamentarnego PiS. Przypomnę, że Solidarna Polska nie jest żadnym podmiotem sejmowym, nie ma ani własnego koła, ani klubu, to ewidentnie wewnętrzna frakcja w PiS. Stąd ich pobrzękiwania, pomachiwania szabelką, straszenie PiS jest zwyczajnie nieuczciwe, bo nie weszli do Sejmu z własnych list, tylko z list PiS-u - mówił Marek Sawicki.

Sawicki: Niewykluczone, że jeszcze w maju KE uruchomi wypłatę pieniędzy

Parlamentarzysta zapowiedział, że jeśli poprawki PSL nie zostaną uwzględnione, ugrupowanie tego projektu nie poprze.

- Natomiast jesteśmy spokojni, bo skoro jest porozumienie w obozie PiS, to przy wsparciu Kukiza ta ustawa nie jest w żaden sposób zagrożona.  Niewykluczone, że jeszcze przed 25 maja Komisja Europejska zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy i te pieniądze będę uruchomione. Gdyby ten sam manewr Jarosław Kaczyński wykonał w listopadzie ubiegłego roku, to jeszcze w grudniu korzystalibyśmy z zaliczki. Komisji Europejskiej chodziło o rozpoczęcie procesu legislacyjnego w Polsce zgodnie z jej intencją, natomiast nie była tak zainteresowana, jak to się zakończy - dodał Marek Sawicki. 

Marek Sawicki jest posłem nieprzerwanie od 1993 roku. W latach 2007-2012 i 2014-2015 pełnił funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Od 32 lat należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jest członkiem Rady Naczelnej ugrupowania.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: