Donald Tusk pokazuje nowy sondaż. Rekordowy wynik koalicji anty-PiS. "Więcej dowodów nie trzeba"

Nawet na 50 proc. poparcia mogłaby liczyć koalicja anty-PiS, gdyby wszystkie opozycyjne partie poszły do wyborów razem. Wówczas rządzące Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na zaledwie 30 proc. poparcia - to wynik sondażu Ipsos przeprowadzonego dla portalu OKO.press. Wyniki badania w mediach społecznościowych skomentował lider PO Donald Tusk.

Gdyby cała prodemokratyczna opozycja pięciu partii (w tym Porozumienia Jarosława Gowina, bez Konfederacji) utworzyła jedną listę, to taka koalicja zdobyłaby 50 proc. głosów - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie portalu OKO.press.

Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z badania wynika, że na taką listę głosowałoby ponad 90 proc. wyborców KO, Polski 2050 i Lewicy. PiS przy takim wariancie mógłby liczyć natomiast na 30 proc. poparcia.

Donald Tusk: Chyba więcej dowodów już nie trzeba. Idźmy do wyborów razem

Do sondażu odniósł się w mediach społecznościowych lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Polityk podkreślił, że wyniki potwierdzają jego wcześniejsze wypowiedzi, że tylko zjednoczona opozycja ma szansę na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości w kolejnych wyborach parlamentarnych.

- PiS nie jest silniejszy od opozycji. PiS jest silny podziałami na opozycji - dodał.

- Chyba więcej dowodów już nie trzeba. Wzywam wszystkich najserdeczniej i z wielkim przekonaniem tak, jak tylko potrafię: Poważnie potraktujmy też to wskazanie, a nie tylko kolejne apele i idźmy do wyborów razem - zaapelował lider Platformy Obywatelskiej.

W tym samym badaniu Ipsos dla OKO.press i tradycyjnym podziale na partie polityczne, poparcie dla opozycji wyglądało następująco: PiS - 35 proc. KO- 26 proc., Polska 2050 - 13 proc., Lewica - 9 proc. poniżej progu wyborczego znalazłoby się PSL - 4 proc. głosów.

Prezes PiS Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński - kiedy wycofa się z polityki? "Jest w wybornej formie"

Z badania wynika również, że to kobiety wyraźniej niż mężczyźni poparłyby koalicję opozycji, różnica 11 pkt proc.  Sondaż pokazuje także, że młode kobiety (18-39 lat) powszechnie odrzucają prawicowe opcje polityczne, w wersji zarówno PiS, jak i Konfederacji.

Wśród młodych kobiet głosów prawicowych jest tylko 15 proc. (po równo na PiS i Konfederację), przewaga koalicji opozycji jest wręcz miażdżąca (69 proc.) - podają analitycy. Poza tym równo 50 proc. młodych mężczyzn oddałoby głos na koalicję anty-PiS. W badaniu odnotowano jednak wysokie poparcie mężczyzn w tej grupie wiekowej dla Konfederacji (24 proc.). 

Jak czytamy w OKO.press, jest to zasadnicza zmiana w porównaniu z wyborami 2015 i notowaniami w pierwszych latach rządów prawicy, kiedy ludzie młodzi popierali zarówno PiS, jak i Andrzeja Dudę.

PiS komentuje sondaż. "Tylko nie zapomnijcie o Konfederacji"

Do apelu Tuska odniósł się w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller. 

"Ten apel chyba wyjątkowo wymaga poparcia. Tylko nie zapomnijcie też o Konfederacji. Jak cała to cała. A potem program wyborczy. A nie... Zapomniałem, że przecież on i tak nie ma dla Donalda Tuska żadnego znaczenia" - napisał.

To nie pierwszy sondaż, który pokazuje, że zjednoczona opozycja mogłaby wygrać z PiS i uformować rząd. 

Zjednoczona opozycja wygrywa z PiS? na największą liczbę mandatów mogłaby liczyć, startując z dwóch list

Na początku maja firma badawcza United Surveys przeprowadziła dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" sondaż, w którym sprawdziła, jak głosowaliby Polacy w wyborach parlamentarnych zależnie od różnych scenariuszy. Sondaż został przeprowadzony między 2 a 4 maja metodą ankiet elektronicznych na grupie tysiąca osób.

Opozycja (zdjęcie ilustracyjne). Od lewej: Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-KamyszOpozycja ma szanse pokonać PiS i uformować rząd. Nowy sondaż wyborczy

Gdyby opozycja połączyła siły - na największą liczbę mandatów mogłaby liczyć, startując z dwóch list. I tak PiS wraz z Solidarną Polską uzyskałoby 37,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska wraz z Lewicą 33,1 proc. Koalicja Polska-PSL i Polska 2050 - 14,3 proc., Konfederacja 6 proc., natomiast 9 proc. wyraziło swoje niezdecydowanie. W takim wypadku Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 203 mandaty, natomiast opozycja, łącznie, na 242.

Gdyby natomiast opozycja wystartowała w jednym bloku, według sondażu zdobyłaby najwięcej głosów, bo aż 42,4 proc., wyprzedzając tym samym Zjednoczoną Prawicę z wynikiem 39,7 proc. Na trzecim miejscu uplasowałaby się natomiast Konfederacja z 7,2 proc., 10,2 proc. ankietowanych nie wiedziałoby natomiast, na kogo oddać głos. Według takiego scenariusza opozycja mogłaby rządzić samodzielnie, uzyskując 234 mandaty. 

Więcej o: